“Ali Ahmeti nuk lexon anketa dhe as rrjete sociale” – Osmani tregon se kur do të largohet BDI nga skena politike

INA
INA

04/01/2024

A do të largohet BDI-ja nga skena politike shqiptare në Maqedoni dhe të krijojë hapësirë për parti të tjera?

Duke u përgjigjur në këtë pyetje, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani në Click në RTV21 tha se për këtë vendosin qytetarët në zgjedhje.

Ai shtoi se qytetarët kanë sjellë BDI-në në këtë pozitë, falë politikave të liderit Ali Ahmeti.

“Në demokraci nuk vendosin politikanët se kujt do t’i krijohet hapësirë, vendosin qytetarët se kujt do t’i krijohet hapësirë. Gara politike është e barabartë. Askush në Maqedoni nuk mund të akuzojë se kemi terren të rrafshët për zgjedhje, se favorizohet një subjekt politik apo tjetri. Unë mendoj se shqiptarët kanë parë diçka te BDI: konsistencën e kryetarit Ahmeti. Shikoni partitë tjera – bazohen në anketa. Kryetari Ahmeti as nuk lexon anketa, as rrjete sociale. E ka një vizion që e ka skicuar para 20 vjetësh – që Maqedonia duhet të jetë shtet i barabartë i popullit shqiptar dhe maqedonas. Në bashkëqeverisje, në një shtet pjesë e NATO-s, pa çështje të hapura me fqinjët dhe pjesë e BE-së. Ky është misioni i tij”, tha Osmani.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ