Ali Ahmeti përshëndetet me Mexhitin, Kasamin e Gashin! 

Picture of INA
INA

21/11/2023

Shënimi i përvjetorit të Kongresit të Alfabetit në Manastir  bëri bashkë politikën shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Në këtë event mund të shihen lideri I BDI-së, Ali Ahmeti dhe ai i ASH-së, Arben Taravari, por edhe liderët e opozitës shqiptare Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi, të shoqëruar nga Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

“Ta ruash gjuhën amtare nuk është thjeshtë një thirrje për ruajtjen e një trashëgimie kulturore por thirje për të ruajtur identitetin, ka shkruar në Facebook, Presidenti Begaj me rastin e vizitës në Manastir në kremtimin e 115 vjetorit të Kongresit të Alfabetit.

“Në 115 vjetorin e alfabetit shqip, në Manastirin e shenjtë të shqipes që bëri bashkë gegë e toskë, myslimanë e të krishterë për abc-në që kemi sot. Ta ruash dhe të lëvrosh gjuhën amtare nuk është thjeshtë një thirrje për ruajtjen e një trashëgemie kulturore. Ajo është thirrje për të ruajtur identitetin kombëtar”  – tha Bajram Begaj.

Imer Selmani, konsull nderi I Republikës së Shqipërisë në konsullatën në Manastir, me rastin e manifestimit, për mediat maqedonase, ka deklaruar se tani, pas 115 viteve, misioni i gjeneratës sonë është të sjellim Europën më afër, jo vetëm në mënyrë simbolike por dhe në atë thelbësore.

”Sot, me idenë e madhe të rilindasve të para 115 viteve, jo vetëm shqiptarët por të gjithë popujt e Ballkanit, punojmë fortë që Evropën, jo vetëm në mënyrë formale por metëvërtetë ta sjellim këtu. Mendoj se misioni I gjeneratës sonë është të bëhemi evropianë dhe ti implementojme vlerat dhe standardet evropiane në vendin tonë. Sot presidenti i Shqipërisë përvec vizitës së Muzeut të Kongresit të Alfabetit do të vizitojë edhe qytetarë të Manastirit, vizitë në Konsullatën e Republikës së Shqipërisë, shetitje nëpër Shirok Sokak dhe në fund dreka e përbashkët në nder të Presidentit shqiptar Begaj ” – tha Imer Selmani, konsul nderi.

Presidenti Begaj u takua edhe me qytetarë të Manastirit si dhe vizitoi Muzeun e Kongresit të Alfabetit të gjuhës shqipe dhe Konsullatën e nderit të Republikës së Shqipërisë, Manastir. Vizita filloi me konferencën shkencore ku morrën pjesë politikanë shqiptarë nga pozita dhe opozita, të gjithë të unifikuar në emër të ditës së alfabetit.

TË FUNDIT
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
8 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
8 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
13 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
20 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
12 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
18 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
12 orë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
18 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë
11 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ