Ali Ahmeti: Vajza, Uskana është magjistër në ekonomi! Djali, Shkumbini është arkitekt që punon për kompani të Zvicrës

INA
INA

17 Shtator, 2023

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në një intervistë ndryshe në TV21 u është përgjigjigjur akuzave të shumta për veprimtarinë e fëmijëve të tij. Ahmeti tha se vajza e tij po vijon doktoratën në ekonomi në Vjenë, ndërsa për djalin tha se punon si arkitekt për kompani zvicerane.

“Tash teknologjia ka shkuar shumë larg, përmes dronëve që më bënin mua incizime, sigurisht që përmes dronëve incizohet i gjithë terreni, nga këtu në Zvicër me komunat ku bëhet ndërtimi, është Shkumbini njeriu i parë që komunikojnë me komunën dhe nuk ka asnjë biznes tjetër, sepse po flitet që janë milionera e ashtu”, deklaroi Ahmeti.

Gazetrai: A janë apo nuk janë? A janë milionerë apo nuk janë?

“Unë as nuk e kam pyetur Shkumbinin se sa fiton në një projekt. Mund ta pyesni, ose ma mirë e dinë, sepse dje, hiç më larg se dje, ka qenë Drejtori për të Hyra Publike, kanë shpalosur gjithë dokumentacionin. Çka kanë dashur kanë mund të marrin. Djali Shkumbini është transparent, mund të shkojnë kur të duan, kur të doni ju mediumet”, u shpreh Ahmeti.

Ahmeti tha se vajza Uskana është e martuar për familje nga Gjakova dhe se e njëjta është magjistër në ekonomi.

“Uskana është magjistër e ekonomisë, ka qenë në proces në Vjenë të doktoratës, i ka të gjitha kategoritë të licencuara në universitetin e Vjenës për gjuhën gjermane. Ka punuar part-time ligjëruese e gjuhës gjermane, jo e ekonomisë, por e gjuhës gjermane, në UEJL. 10 vjet i ka kryer në Zvicër të shkollës. Dy vjet të gjimnazit i ka kryer në Kërçovë. Universitetin e ka kryer në Tetovë. Magjistraturën dhe procesin e doktoratës i ka në Vjenë”, theksoi Ahmeti.

Për djalin e tij, Shkumbinin, Ahmeti tha se ka pasur tentativa që të punësohet në Zvicër, mirëpo ai ka zgjedhur që të punojë nga Maqedonia e Veriut, për kompanitë e ndërtimit në Zvicër.

“Shkumbini gjithashtu ka ardhur në klasë të 6 këtu, ka kryer 8 vjeçaren, 4 vjet gjimnazin, ka kryer për arkitekturë në Universitetin e Tetovës, praktikën për arkitekturë e ka kryer në Zvicër, kanë bërë përpjekje, kompania për të cilën ka bërë praktikën, që ta ndali në Zvicër, me rroga të majme. Kanë kërkuar që unë të iu ndihmoj, përmes një lidhje me një kushëri timin që ka ndërmarrje në Zvicër, kompani ndërtimi goxha të madhe, u kam thënë që kam bërë përpjekje por nuk kam mundur dhe kam filluar t’i them Shkumbinit që bën mirë që të hapësh një studio këtu, dhe të punosh për kompani zvicerane nëse ju jeni dakord, dhe kështu ka ndodhur. Secili prind do që fëmijët e tij t’i ketë sa më afër, por jo me imponim, por të jetë në rrugë të suksesshme dhe me bindje. Ka hapur studio, ka qenë mjaft i suksesshëm, akoma punon si arkitekt për kompani zvicerane, kompani ndërtimi”, theksoi Ahmeti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Aksident i rëndë në fshatin Kamjan. Një i vdekur i moshës 18 vjeçare dhe një i lënduar

Screenshot_2023-10-02-23-10-48-452-edit_com.android.chrome

Aliti: Ahmeti ka biseduar me Kovaçevskin për Ligjin e UÇK-së (video)

LSDM SDSM

LSDM: Nuk rritet çmimi i energjisë elektrike, nga dhjetori rikthehet tarifa e lirë ditore

bilall kasami

Kasami paralajmëron prurje të reja në Lëvizjen BESA: Bashkohuni në kalanë e shpresës dhe dinjitetit!

universiteti-i-tetoves-UT

Rreth dy mijë studentë të rinj i filluan studimet në njësitë akademike të Universitetit të Tetovës

arber ademi

Ademi: Opozita e bashkuara, zëdhënëse e VMRO-së!

Arbri 05

FNT SkupiFestival Shkup së shpejti do të fillon edicionin e tij të 17 të me radhë

fatos reka arjanit hoxha

Hoxha priti në takim ambasadorin e Fatos Reka

Llukman Hebibi

Hapja solemne e vitit të ri akademik në Fakultetin e Administrimit të Biznesit në Kumanovë

INFO

NA NDIQ