Aliti: ASH dhe pushteti po bën presion ndaj aktivistëve të Alternativës

Picture of ina-online
ina-online

30/08/2023

Admirim Aliti nga Alternativa thotë se pushteti po ushtron presion të ndaj aktivistëve të Alternativës.

Ai theksoi se aktivistët e kësaj partie që janë të punësuar në administratë shtetërore po marrin kërcënime, ndërsa theksoi se për këtë do ta njoftojnë edhe Avokatin e Popullit, por edhe të gjitha institucionet ndërkombëtare.

“Javën që e lamë pas nga kabineti i ministrit të Drejtësisë i paraqiten këshilltarit tonë në Komunën e Tetovës, që është i punësuar në njësinë rajonale të Ministrisë së Drejtësisë në Tetovë, dhe i thonë se do t’ia transferojmë vendin e punës në qytet tjetër, ndërsa kjo vjen vetëm pasi që ai ka bërë disa shpërndarje të reagimeve të Alternativës kundrejt ministrit të Shëndetësisë, po ashtu eksponent i Aleancës për Shqiptarët. Para ca ditësh ishim në Strugë, ku u hap zyra e re e Alternativës atje dhe të nesërmen Drejtoria e Librave Amë në Ohër u kërcënohet me ndërprerje të kontratës punëtorëve, që kanë qenë në atë ceremoni. Shembuj të këtillë ka pa fund. Kemi dhjetëra aktivistë të Alternativës që, përmes kësaj forme të detyrimit zyrtarisht kanë kaluar tashmë në radhët e ASH-së, por vazhdojnë të komunikojnë me ne, ndërsa numri është shumë më i madh i atyre që tashmë ua kanë ndërprerë kontratat, madje edhe në rastet kur i kanë pasur të afatizuara deri në fund të vitit. Përveç kësaj, presioni dhe terrori psikologjik është bërë i padurueshëm. Nuk ka ditë që aktivistë tanë të mos na paraqiten me ankesa se janë nën presion të hatashëm, ndërsa habia më e madhe është që kjo vjen gjithnjë e më shumë nga eksponentë të Aleancës për Shqiptarët. Aty ku nuk kalon joshja e nxitja, vijon presioni. Ditëve të fundit jemi të informuar se kërcënimi vijon edhe në formë të “informacionit” se do të ketë reduktim të stafit arsimor nëpër shkolla, kjo për shkak të uljes së numri të klasave, dhe se kjo do t’i godasë pikërisht ata arsimtarë që mund të kenë simpati për Alternativën ose të jenë aktivistë të saj”, tha Aliti.(INA)

TË FUNDIT
16 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
4 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
2 ditë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
11 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell
1 ditë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
7 orë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
1 ditë
Breshër me madhësi sa kokrra e arrës në fshatin Hotël të komunës së Likovës

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

INFO

NA NDIQ