Aliu: Është një Ministri, në të cilën pagat janë 30% më të larta se ato në ministritë e tjera

INA
INA

20/10/2023

Duhet të miratohet një zgjidhje ligjore sistematike për pagat në institucione në nivel të të gjithë vendit. Nëse shkojmë të zgjidhim rast pas rasti, do të humbim kohë dhe energji dhe në fund nuk do të arrihet përsëri sinkronizimi i nevojshëm, deklaroi sot ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari në lidhje me protestat e administratës në gjykata dhe prokurori.

Sipas tij, tashmë është bërë shtrembërim i sistemit, duke pasur parasysh së në institucione të ndryshme me profil i njëjtë i stafit ka paga të ndryshme. Si për shembull, ai ka treguar se “është një Ministri, në të cilën pagat janë 30 për qind më të larta se ato në ministritë e tjera”.

Ministra e Shoqërisë Informatike dhe Administratës (MSHIA), njoftoi Aliu, ka përgatitur draft-versionin e ligjit, i cili tashmë është dërguar te Grupi punues dhe javën e ardhshme do të analizohen të gjitha zgjidhjet e mundshme për pagat.

“Duhet të punojmë në ligjin e pagave dhe të kemi një zgjidhje sistematike për krijimin dhe përcaktimin e pagave. Kështu është deformuar sistemi dhe tashmë është bërë shtrembërim. E shihni që në institucione të ndryshme i njëjti profil personeli ka paga të ndryshme, madje shkon deri aty sa të kemi një ministri në të cilën pagat janë 30 për qind më të larta se ato në ministritë e tjera. Pra, në vendin tonë tashmë është krijuar deformimi i pagave. Unë jam anëtar i Grupit të punës. Unë insistoj që të shkojmë për një ligj pagash në të cilin do të ketë korniza dhe pastaj do ta dimë, pra do të kemi një pasqyrë të qartë për të gjitha institucionet. Nëse shkojmë kështu, duke zgjidhur rast pas rasti, do të humbim shumë energji dhe kohë, dhe nga ana tjetër, përsëri në fund, nuk do të sinkronizohemi si vend. Këtë javë dhe javën e ardhshme do të analizojmë të gjitha zgjidhjet e mundshme për pagat, por vlerësoj, nëse më pyesni mua personalisht, që duhet të kemi një zgjidhje në nivel shtetëror që të jemi të gjithë të kënaqur me sa është paga jonë, si dhe me faktin që ajo pagë nuk është e ndryshme në të njëjtat vende pune në institucione të ndryshme”, theksoi ministri.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Babai takon Naim Murselin në burg: Djali im nuk ka ditur gjë për vrasjen e Liridonës atë natë

liridona

Fëmijët e Liridonës merren nën kujdestarinë e shtetit suedez

punetor

Demolli: Pas janarit vështirë se do të gjenden punëtorë me pagë 600 euro

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

pacolli pasuria

Pacolli akuzon “disa njerëz” se po tentojnë ta ngatërrojnë publikun rreth vrasjes së Liridonës

liridona

Publikohet video nga restoranti ku Naimi i çoi fëmijët dhe Liridonën pak para vrasjes

granit plavaa

Videoja e Granit Plavës, i dyshuari për ekzekutimin e Liridonës, kur hyn në restorant

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

INFO

NA NDIQ