Aliu: Ligjin për media do ta bëjmë në bazë të vërejtjeve dhe asaj që thonë ekspertët

Picture of INA
INA

03/07/2023

Janë duke u analizuar komentet, kritikat dhe sugjerimet pas fazës së dytë të Ligjit për media (Ligji për shërbimet mediatike audio dhe audiovizuale) të cilat kanë arritur në masë të madhe në Ministrinë e Shoqërisë Informatike dhe Administratës (MSHIA).

“Shpresoj që për dy javë të kemi një draft. Kemi të bëjmë me televizione kombëtare, lokale, operatorë. Jo çdokush do të jetë i kënaqur sa të dojë, por e rëndësishme është që të gjithë të jenë të kënaqur dhe të mos ndihen jashtë atij ligji. Mendoj se jemi në rrugën e duhur, e hapëm procesin dhe për herë të parë të gjithë u konsultuan dhe mund t’i dërgonin letër MSHIA-së, tha ministri Azir Aliu në një takim me gazetarët.

Nëse në ligjin do të mbetet neni 102, me të cilin ndalohet me para shtetërore të paguhen fushata në mediat private, apo siç kanë sugjeruar disa deputetë, ai do të fshihet me të cilën gjë do të mundësohen përsëri reklama shtetërore në radiot dhe televizionet private? Aliu është përgjigjur se do të jetë në përputhje me legjislacionin e BE-së.

A do të mbetet në ligj neni 102, me të cilin ndalohej përdorimi i parave të shtetit për të paguar fushatat në media private, apo siç kanë sugjeruar disa deputetë, do të fshihet, gjë që do të lejonte sërish reklamat shtetërore në radiot dhe televizionet private? Aliu është përgjigjur se do të jetë në përputhje me legjislacionin e BE-së.

“Nuk do të jetë 102 siç ishte, por në përputhje me akiton e BE-së. Ne kemi mendime të ndryshme këtu – shefat e mediave duan para, gazetarët duan rregulla dhe jo të kufizohen dhe kjo duhet të jetë atje sepse Akito thotë – një gazetar duhet të jetë gazetar dhe të mos jetë i kufizuar në atë që shkruan. Ligjin do ta bëjmë në bazë të vërejtjeve dhe asaj që thonë ekspertët. Dhe nuk i referohet vetëm 102, ky është problemi më i vogël real”, shtoi Aliu.

Problem më i madh është, tha, abuzimi i përmbajtjeve pornografike në internet, për të cilën gjë duhet të ketë kontroll.

Gjithashtu, me ligjin do të përfshihen edhe portalet sepse, tha ministri, “në atë pjesë është kaos”.

“Ky do të jetë një ligj i ri si ombrellë për të gjithë dhe do të përgjohet çdo komunikim elektronik. Ka edhe gazetarë, etika e të cilëve është në nivel të ulët. Askush nuk kontrollon asgjë, marrin informacione dhe e lëshojnë”, shtoi Aliu.

TË FUNDIT
21 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
1 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
1 orë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
1 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
2 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor
1 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
2 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
8 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
4 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
24 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
21 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

INFO

NA NDIQ