Aliu: E çuditshme që me vite shqiptarët testin për punësim në administratë e kanë bërë vetëm në maqedonisht

Picture of ina-online
ina-online

25/10/2023

Ministri i Shoqërisë Informative, Azir Aliu tha se me vite shqiptarët provimet për në administratë i kanë dhënë në gjuhën maqedonase.

Ai tha se nuk është dashur të ndryshohet asgjë por thjeshtë është bërë përkthimi i pyetjeve dhe rasteve të studimit në gjuhën shqipe.

“Është edhe neglizhenca e institucioneve për arsye që janë vërtetë të çuditshme, me vite të mos bëhet përkthimi i pyetjeve, mos mundësohet që shqiptari t’i nënshtrohet provimit në gjuhën që ka mësuar është e çuditshme”, tha ministri Aliu në emisionin “Intervistë në SHENJA”.

Ai tha se në analizë që janë bërë shumë shqiptarë nuk e kanë kaluar provimin pikërisht shkaku se pyetjet kanë qenë në gjuhën maqedonase.

TË FUNDIT
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
19 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
19 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

INFO

NA NDIQ