Alkaloid ka rritur shitjet e prodhimeve për 16% më shumë se periudhën e njëjtë të vitit të kaluar

ina-online
ina-online

28/02/2024

Kompania farmaceutike Alkaloid në periudhën janar – dhjetor 2023, ka rritur shitjet e prodhimeve për 16% më shumë krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Shitjet e përgjithshme të konsoliduara kanë arritur në mbi 16 miliardë denarë.

Shitjet në tregun vendas janë rritur me 13%, kurse totali i eksporteve të konsoliduara për 17%. Nga totali i shitjeve të konsoliduara, 31% janë realizuar në tregun e brendshëm, ndërsa, 69% janë në tregjet e huaja. Sipas grupeve të produkteve, në strukturën e shitjeve totale të konsoliduara, peshën më të madhe e zënë produktet nga segmenti i farmacive, përkatësisht 90%.

Sa i përket investimeve, në periudhën janar – dhjetor 2023 ato sillen në mbi 1 miliardë denarë apo 18% më shumë krahasuar më vitin 2022. Fitimi i konsoliduar para shpenzimeve financiare, taksave dhe zhvlerësimit ka arritur në mbi 2.7 miliardë mbi denarë dhe shënoi rritje prej 8%, ndërsa fitimi neto i konsoliduar në vlerë prej mbi 1.5 miliardë denarë gjithashtu u rrit me 8%.

Në periudhën janar – dhjetor 2023, kompania Alkaloid ka realizuar 232 vende të reja pune në vend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

INFO

NA NDIQ