Alkaloid shkruan historinë, prezanton ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol

ina-online
ina-online

19/02/2024

Kompania farmaceutike “Alkaloid” ka prezantuar ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol.

Bëhet fjalë për prodhimin e patentuar me vlerë të shtuar të Alkaloid, kryesisht për trajtimin e ezofagitit refluks dhe sëmundjes së refluksit gastroezofageal (GERD) te fëmijët e vegjël që nuk mund të gëlltisin tableta, si dhe te pacientët e rritur që kanë vështirësi në gëlltitje dhe paaftësi për të gëlltitur apo pacientët me tuba të ushqyerjes gastrike ose pacientë geriatrikë.

Këto sëmundje janë nga më të shpeshtat në gastroenterohepatologji, dhe manifestohen me kthimin e acidit gastrik në ezofag, i cili shkakton shqetësime dhe komplikime të mundshme afatgjata.

Inovacioni i këtij produktit Omeprazol “Alkaloid” bazohet në dy solucione të veçanta që gjenden në paketim, të cilat me hapjen i përzien automatikisht të dy tretësirat dhe kështu fitohet Omeprazol i lëngshëm i gatshëm për përdorim. Produkti ka një shije të këndshme të limonit dhe mentolit dhe nuk përmban sheqer, sorbitol dhe ngjyra.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

matje

Një hartë e re e krenarisë mesatare mashkullore ka dalë! Ne askund nuk jemi

shtatzan

Ilaçi për humbjen e peshës mund të rrisë ndjeshëm ovulimin (FOTO)

Arra

Pesë lloje të ushqimeve që ulin nivelin e sheqerit në gjak

KAFE

A është më mirë të pini kafe të nxehtë apo të ftohtë?

qepe

Nëse hani një qepë në ditë

melqia

“Mini mëlçitë”, kura eksperimentale që mund të shpëtojë pacientët

iftar-ramazan

Si ndryshon trupi ynë gjatë 30 ditëve të Ramazanit dhe çfarë ndodh pas agjërimit

dush

A ndihmon dushi pas ngrënies në tretjen e ushqimit?

INFO

NA NDIQ