Alternativa jashtë Qeverisë por jo edhe zv.ministri i kulturës, Daim Luçi !?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Zv.ministri i kulturës, Daim Luçi, si duket do të jetë ndër të vetmit që do të qëndrojë edhe më tej në funksion deri në fund të mandatit të Qeverisë, pasi dje partia e tij Alternativa vendosi që në të ardhmen të veprojë si parti opozitare.

Kryeministri Kovaçevski sot në Kuvend do të dorëzojë propozim listën për ndryshim të figurave kadrovike, ku do të ketë fytyra të reja nga Aleanca për Shqiptarët. Mes shumë ndryshimeve dhe largimeve të të gjithë funksionarëve të Alternativës, në këtë listë nuk gjendet dhe zv.ministri i kulturës Daim Luçi, transmeton Zhurnal.

Arsyeja për këtë me shumë mundësi qëndron te ajo se Luçi i përket ekipit të Skender Rexhepit, deputetit të Alternativës i cili po funksionon si i pavarur dhe “DO TË VOTOJË PRO” përbërjes së re qeveritare. Rexhepi vetëm ka theksuar se ka disa vërejtje dhe disa kushte por se nuk do të votojë kundër hyrjes së ASH-së në pushtet.

Nga Qeveria për këtë janë përgjigur shkurtimisht vetëm se kryeministri Kovaçevski do të sqarojë gjithçka në seancën kuvendore.

Përndryshe Kovaçevski ka dërguar kërkesë deri te kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi për shkarkimin e ministrave dhe zv.ministrave të Alternativës, si dhe për shkarkimin e Bashkim Hasanit si zv.ministër i mbrojtjes./Zhurnal.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ