AlternAtivA: Kush e ka radhën të shpëtojë pas Todoroviqit, a është ky Nikolla Gruevski?

Picture of INA
INA

22/09/2023

Alternativa përmes një kumtese ka akuzuar pushtetin se me ndryshimet në Kodin Penal po kthehet Nikolla Gruevski duke pyetur se pas kryetarit të Komunës Qendër, Todoroviç, tani e ka rradhën Gruevski, përcjellë Klan M.

“Ndonëse dikujt i është dukur politikë ditore e dikujt edhe qasje antieuropiane kërkesa e Alternativës për amendamentin kushtetues për mosvjetrimin e lëndëve të korrupsionit politik, por synimi i saj ishte pikërisht që të mos harrohen kriminelët, të mos harrohen dhe të dënohen
hajdutët e shtetit, të mos harrohen dhe të dënohen keqpërdoruesit e autoritetit dhe funksionit publik. Ky ka qenë shqetësimi dhe reagimi ynë i vazhdueshëm, që deri tash ka hasur në veshë të shurdhër, ndërsa pasojat e kësaj heshtjeje tashmë i shohim të gjithë.

Kështu tash, kur është miratuar Kodi i ri Penal, ish kryetari i Komunës Qendër të Shkupit, Vlladimir Todoroviq, i dyshuar dhe akuzuar për keqpërdorimin e pozitës për projektin “Shkupi 2014”, shpëton pa ferrë në këmbë nga padia dhe hetimi “Feniks”, madje atij i shfuqizohet edhe masa për arrest shtëpiak. Kjo ndodh sepse për veprimet e tij korruptive, që i ka kryer në vitin 2013, me ndryshimet e Kodit Penal, në vend se në vitin
2043, ato do të vjetrohen në vitin 2023 dhe ky afat nuk i jep gjykatës kohë për ta vërtetuar fajin dhe për ta përfunduar gjyqin.

Kjo është shqetësuese dhe jo e drejtë për të vetmen arsye – kështu përsëri nëpërkëmbet dinjiteti i qytetarëve, ngase pasojat e korrupsionit të tij i kanë prekur i kanë dëmtuar vetëm qytetarët e vendit tonë. Tash e kemi të qartë se pse këto ndryshime u bënë brenda natës. Sidoqoftë, erëndësishme është që qytetarët tashmë janë bindur se çka qenka më europiane dhe kush po vepron vërtet në interes të demokracisë dhe vlerave evropiane. Çfarë është më evropiane, të kërkosh të dënohet korrupsioni dhe ta luftosh me çdo mjet keqpërdorimin e pushtetit dhe vjetrimin e lëndëve korruptive apo ta ndryshosh Kodin Penal duke i liruar nga padia qindra të akuzuar për lëndë të tilla dhe t’i motivosh kriminelët e tjerë të veprojnë akte të tilla korruptive?

Megjithatë pyetja më e rëndësishme është: Kush e ka radhën pas Todoroviqit? Cili e ka radhën t’i shijojë frytet e ndryshimeve në Kodin Penal? A është në radhë Mijallkovi apo Jankullovska? Pas kësaj edhe Gruevki ka filluar të bëjë gati valixhen për t’u kthyer në Shkup ?” – thuhet në kumtesën e Alternativës. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
17 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
9 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
1 ditë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
13 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
1 ditë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

INFO

NA NDIQ