Alternativa me një këmbë jashtë Qeverisë, sot komunikon vendimin?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2023

Alternativa pritet që sot të vendos për braktisjen ose jo të Qeverisë. Burime jozyrtare pranë Qeverisë thonë për INA se tashmë janë gjasat e mëdha që kjo parti të largohet, pasi që nuk është e kënaqur me qasjen dhe ofertën e kryeministrit Dimitar Kovaçevski, për të mbetur në koalicion, me përfshirjen e ASH-së.

Po ashtu nga Alternativa kanë theksuar se kryeministri ka bërë një ofertë joparimore për të ngelur në Qeveri, duke i lënë vetëm Ministrinë për Shoqëri Informatike dhe disa drejtori minore.

Nga kjo parti besojnë se synimi është të përzënë “Alternativën” nga qeveria, në mënyrë që institucionet që deri tani kanë drejtuar ti kalojnë ASH-së.

Ndonëse për opinionin nuk janë bërë të ditura detaje nga takimi Gashi-Kovaçevski, mbrëmë vonë kamerat kanë fiksuar kreun e Alternativës, Afrim Gashi dhe kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, duke dalë nga Kuvendi. Dy krerët e partive nuk kanë dhënë detaje mbi këtë takim. (INA)

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
2 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
2 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sot nis sesioni pranveror treditor i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në agjendë edhe Kosova
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
1 ditë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
11 orë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
2 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

INFO

NA NDIQ