Alternativa para braktisjes së Qeverisë, Gashi doli nga takimi me Kovaçevskin

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Kryesia e ngushtë e Alternativës sonte duhet të vendos nëse do të qëndrojë si pjesë e Qeverisë, ose do ta braktisë.

Ky vendim i saj do të merret pasi që kryeministri Dimitar Kovaçevski paraprakisht e njoftoi kryetarin e Alternativës Afrim Gashi për ofertën e re të resorëve ministror dhe negociatat me ASH që të bëhet pjesë e Qeverisë.

ASH do të ketë dy poste ministrore dhe një zëvendëskryeministër, ndërsa LSDM dhe BDI do t’i lëshojë po ashtu edhe disa poste udhëheqëse në institucione të tjera.

Alternativa nuk zbulon nëse oferta e Kovaçevskit është e pranueshme apo nëse hyrja e ASH-së do të nënkuptojë largimin e tyre nga shumica qeveritare. Jozyrtarisht, Alternativa komenton se marrëveshja mes Kovaçevskit dhe kryetarit të ASH-së, Arben Taravari është më tepër që Alternativa të largohet nga Qeveria.

“Ne jemi gati për të gjitha sfidat. Ky është një skenar i pritshëm për ne. Autoritetet partiake do të marrin një qëndrim përfundimtar pas zyrtarizimit të koalicionit të ri”, kanë theksuar për “Sloboden Pecat” nga Alternativa.

Nga LSDM thonë se Kovaçevski do të presë deri nesër vendimin e Gashit nëse Alternativa do të mbetet në Qeveri.

Varësisht nga vendimi i Alternativës, ekipet negociatore të LSDM-së dhe Aleancës duhet të përcaktojnë përfundimisht dikasteret sonte dhe nesër organet më të larta partiake të konfirmojnë marrëveshjen për partnerin e ri qeveritar. (INA)

TË FUNDIT
58 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
11 orë
Sulmohet ëmbëltorja në veriun e Kosovës, vetëm pse ministri Sveçla piu limonadë
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)
6 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
20 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
11 orë
Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ