Alternativa: Politikat e dëmshme të BDI-së po e zbrazin Maqedoninë e Veriut

INA
INA

11 Gusht, 2023

Analiza e fundit e Fondacionit për Demokraci “Westminster” tregon se mes dy regjistrimeve të popullsisë, pra nga viti 2002 deri në vitin 2021, 77.000 të rinj e kanë braktisur vendin. Numri i të rinjve në vend është ulur për 6 për qind dhe rinia tashmë përbën vetëm 18% të popullsisë, ndërsa në regjistrim paraprak përbënte 24 për qind, thonë nga Alternativa.

“Numrat alarmante ne i shohim edhe në praktikë. E dëgjojmë si hall në çdo takim me qytetarë dhe në çdo familje që vizitojmë. Thuajse nuk ka familje shqiptare që nuk ka përcjellë një të ri drejt perëndimit në vitet e fundit. E gjithë kjo për shkak të mungesës së perspektivës në vendin tonë, krizës së thellë ekonomike, nepotizmit dhe partizimit të institucioneve

E gjithë kjo shpërngulje e cila po e zbraz Maqedoninë e Veriut nga shqiptarët e ka një adresë dhe një skenarist: BDI-në dhe Ali Ahmetin. Për dy dekada në pushtet BDI-ja dështoi të krijojë kushte për zhvillim ekonomik të rajoneve të banuara me shqiptarë, dështoi në krijimin e vendeve të punës, në forcimin e arsimit”, thuhet në njoftimin e Alternativës.

Nga atje shtojnë se është dëshmuar se për 20 vjet pushtet BDI-ja ka menduar vetëm për mirëqenien e funksionarëve të saj dhe familjeve të tyre.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

epa10534672 Serbia's Defense Minister Milos Vucevic attends the first edition of the Shuman Security and Defence Forum organized by the European Union External Action (EEAS) at the European Parliament in Brussels, Belgium, 21 March 2023.  EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Vuçeviq: Serbia, e zhgënjyer me KFOR-in

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi thotë se masat e Qeverisë po japin efekt: Çdo shtëpi do të kursejë deri në 2.500 denarë

vulin

Mediat serbe, Vulin shfaqet në Lindjen e Mesme tre ditë pas sulmit terrorist në Banjskë

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj pas takimit me Osmanin: Rreziku është prezent, të bashkëpunojmë me aleatët për të shpëtuar jetë

vucic-1

Vuçiq mund të përballet me një seancë të jashtëzakonshme për ngjarjen terroriste në veri, opozita: Ai di diçka

shkupi

BERZH: Maqedonia këtë vit do të ketë rritje ekonomike për 2%, vitin e ardhshëm për 3%

Screenshot_2023-09-27-12-57-46-259-edit_com.facebook.katana

Ministri Shveçla jep detaje të reja nga aksioni. Ja kush është njëri nga të vrarët

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi për Zërin e Amerikës: Partnerët tanë strategjikë vërejnë dhe mbështesin përparimin tonë drejt Bashkimit Evropian

dacic

Daçiq “nuk e di” nëse Radoiçiq është në videon që nxori Sveçla

INFO

NA NDIQ