Altin Rraklli analizon Kombëtaren: Ja çfarë duhet të kemi objektiv

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Nga Fatjon Baze

Kombëtarja shqiptare po kalon një moment fantastik në prag të nisjes së ndeshjeve të fazës së grupeve të “Euro 2024”.

Atmosfera tek kuqezinjtë paraqitet shumë e mirë dhe të gjithë futbollistët janë shfaqur të karikuar në çdo seancë stërvitore, duke shfaqur impenjim dhe seriozitet maksimal në çdo moment.

Për të analizuar këtë moment të Kombëtares ka folur në një prononcim për gazetarin e Gazetës TemA Fatjon Bazen, ish sulmuesi i spikatuar i Shqipërisë Altin Rraklli.

Rraklli ka analizuar për Gazetën TemA gjëndjen që po kalon ekipi dhe shanset që kuqezinjtë kanë për të bërë mrekullinë në grupin B ku bëjnë pjesë kombëtaret më të forta të Europianit si Italia, Spanja dhe Kroacia.

“Në fakt duke u nisur nga ndeshjet e fundit miqësore nuk është se mund të jap ndonjë ide të saktë për gjendjen aktuale sepse dhe kundershtari i fundit ishte shum i lehte.

Megjithatë uroj shumë që të gjithë aktorët të jënë në gjendje perfekte fizike, sepse shpirtërore besoj se e kanë, veçanerisht lojtarët që kanë pak minuta me ekipet e tyre.

Shanset për të kaluar janë shumë të vështira për të qenë realist. Por në rrethana të veçanta jo të pamundura. Nëse do vendosemi shumë mirë mbrapa mos t’i lejojmë asnjë hapesirë kundërshtarit dhe vete t’i shfrytesojmë në maximum rastet që do na jepen, atehere do kemi një mundesi që ta kalojm grupin”, shprehet Altin Rraklli.

Në vijim i pyetur se kush duhet të jetë objektivi i Kombëtares shqiptare në këtë Europian dhe kush është pika me e fortë e kësaj skuadre të ndërtuar nga trajneri Silvinjo, Rraklli thekson:

“Si skuader modeste dhe e re ne këtë kompeticion duhet të kërkojm te tregojm krakter dhe personalitet. Kjo në mënyrën që do të prezantojmë veten e që do të na shërbejë për të ardhmen. Ky duhet të jetë një objektiv.

Patjetër që grupi është grupi është forca kryesore që ka kjo Kombëtare pa lënë mënjanë edhe kualitetet individuale në raste të veçanta”, shtoi Rraklli,

Në fund i pyetur se sa beson që Shqipëria mund të bëjë mrekullinë në këtë grupi ai tha:

“Unë gjithmonë me zemer mendojë se do arrijmë të marrim maksimumin, por mendoj dhe ftohte e realist që në finale përballesh me më të fortët dhe patjeter që shpresa për të kaluar grupin bëhet dhe më e vakët normalisht”, përfundoi Altin Rraklli.

Kombëtarja shqiptare do të zhvillojë këtë të premte miqësoren e fundit dhe më pas më datën 8 qershor do të niset për në Gjermani, si skuadra e parë që mbërrin për finalet e Euro 2024, për t’u akomoduar në Kaiserau Sportcenter, aty ku do të qëndrojë përgjatë gjithë turneut. (TemA)

TË FUNDIT
1 orë
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët
3 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
4 orë
Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe
4 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
4 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

ME TE LEXUARA

4 orë
Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij
24 orë
“Hysaj dështon sërish, masakrohet në rrjet”, ish-futbollisti Sokol Kushta: Këto janë gabimet e radhës
4 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë
24 orë
Renditja e FIFA-s: Rënie për Maqedoninë e Kosovën, Shqipëria nuk lëviz
4 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
1 ditë
Xherdan Shaqiri futet në histori dhe bëhet futbollisti i vetëm Europian
22 orë
Italia dhe Spanja do të përballen për herë të 41-të
4 orë
Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe
1 ditë
Spanjë – Itali, ndeshja kryesore e ditës në ‘Euro 2024’

LEXO MË SHUMË

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

FB_IMG_1718953575861

Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe

arsenal

Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024

mesi-argentina

Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

roberto baggio

Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

IMG_3399

UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

spanja

Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit

mirlind daku

Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve

INFO

NA NDIQ