Amazon lëshoi ​​me sukses dy satelitët e parë të internetit

INA
INA

10/10/2023

Satelitët u lëshuan në orbitën e ulët të Tokës nga një raketë Atlas V nga Qendra Hapësinore Cape Canaveral në Florida, në një mision të quajtur Protoflight.

Amazon ka punuar për projektin Kuiper për disa kohë, një projekt interneti satelitor që rivalizon Starlink të SpaceX. Kompania e sheh Protoflight si një mundësi kryesore të të mësuarit, duke pasur parasysh aftësinë për të mbledhur të dhëna të sakta të drejtpërdrejta nga hapësira dhe për t’i shtuar ato në të dhënat laboratorike dhe në terren.


Amazon pret të mësojë më shumë se si do të funksionojë rrjeti, dhe ky është një test i përpunimit, nisjes dhe operacioneve të misionit satelitor. Pasi të përfundojë misioni, Amazon do të debitojë në mënyrë aktive të dy satelitët përpara se të digjen në atmosferë.

Qëllimi i Projektit Kuiper është të ofrojë brez të gjerë të shpejtë dhe të përballueshëm për komunitetet e pashërbyera anembanë botës. Plani është të lëshojë më shumë se 3200 satelitë gjatë një periudhe 6-vjeçare, me KuiperSat-1 dhe KuiperSat-2 që janë versionet e para. Prodhimi i satelitit duhet të fillojë në gjysmën e parë të vitit 2024, dhe testimi beta me disa përdorues deri në fund të atij viti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

youtube-804x380

Kur do të vijë YouTube në Shqipëri? Acromax informacione ekskluzive pas takimeve në Berlin

gmail

Nga nesër, Google fshin llogaritë joaktive të Gmail, çfarë duhet të bëni?

nasa

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

INFO

NA NDIQ