Amazon zgjeron edhe tutje garën e inteligjencës artificiale me marrëveshjen për investim deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic

INA
INA

26/09/2023

Amazon.com tha të hënën se do të investojë deri në 4 miliardë dollarë në para në kompaninë fillestare të profilit të lartë Anthropic, në përpjekjen e saj për të konkurruar me rivalët në rritje të cloud në inteligjencën artificiale.

Punonjësit e Amazon dhe klientët cloud do të kenë akses të hershëm në teknologji nga Anthropic si pjesë e marrëveshjes, të cilën ata mund ta futin në bizneset e tyre.

Startup me bazë në San Francisko gjithashtu u angazhua të mbështetet kryesisht në shërbimet cloud të Amazon, duke përfshirë trajnimin e modeleve të tij të ardhshme të inteligjencës artificiale në sasi të mëdha të çipave të patentuara që do të blinte nga gjiganti i shitjes me pakicë dhe informatikës në internet, raporton Reuters.

Në një intervistë të përbashkët, drejtorët ekzekutiv të divizionit të cloud të Amazon dhe Anthropic thanë se investimi i menjëhershëm do të jetë 1.25 miliardë dollarë, ku secila palë do të ketë autoritetin për të aktivizuar një financim tjetër prej 2.75 miliardë dollarëve nga Amazon.

Ata nuk pranuan të deklaronin se sa do të zotëronte Amazon tani nga Anthropic ose vlerësimi i përditësuar i startup-it, i vlerësuar për herë të fundit në më shumë se 4 miliardë dollarë.

Amazon tha se nuk do të fitonte një vend në bord dhe se aksionet e saj arrinin në një pozicion të pakicës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

INFO

NA NDIQ