Ambasada Amerikane: “Bechtel” nuk është pjesë e qeverisë amerikane dhe ne nuk marrim asnjë rol në negociata

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/04/2023

Ambasada Amerikane në Shkup është distancuar nga marrëveshja e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut me konsorciumin “Bechtel dhe Enka” për ndërtimin e autostradave të korridoreve 8 dhe 10-d.

Ambasada theksoi se “Bechtel” është kompani amerikane dhe në nënshkrimin e kontratës me Qeverinë, si dhe në ceremoninë e vendosjes së gurthemelit të Korridorit 8, ishte e pranishme edhe ambasadorja e SHBA-së, Angela Ageler, por Ambasada, në përgjigje për Alfa Tv, thekson se kjo kompani nuk është subjekt i qeverisë amerikane dhe nuk janë as pjesë e negociatave dhe as nuk kanë ndonjë rol në kushtet e marrëveshjes.

“Bechtel nuk është pjesë e qeverisë amerikane dhe kjo nuk ishte një kontratë e qeverisë amerikane. Edhe pse Ambasada Amerikane nuk është e përfshirë në përcaktimin e rezultatit të investimeve private, nxitja e zhvillimit ekonomik dhe partneritetit tregtar midis Shteteve të Bashkuara dhe Maqedonisë së Veriut mbetet një nga misionet kryesore të Ambasadës. Ambasada ndonjëherë shërben si një kapacitet këshillues për klimën e biznesit në Maqedoninë e Veriut për kompanitë amerikane që kërkojnë të zgjerohen këtu, por nuk merr asnjë rol në negocimin ose dikton kushtet e ndonjë marrëveshjeje. Pyetjet në lidhje me procesin e negociatave dhe rezultatet duhet t’u drejtohen palëve negociuese”, thuhet në përgjigjen e ambasadës.

“Bechtel”-i Amerikan dhe në konsorcium turk “Enka” fillimet e ndërtimeve për Korridorin 8 duhet ti nisin të shtunën, ndërsa fillimi i ndërtimit të Korridorit 10-e duhet të shënohet zyrtarisht në maj. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

INFO

NA NDIQ