Ambasada amerikane në Serbi shpërndan reagimin e Sekretarit Blinken që dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës

ina-online
ina-online

25/09/2023

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi ka shpërndarë deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, që tha se SHBA-ja dënon fuqishëm sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri të shtetit, duke u bërë thirrje qeverive të Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet.

Në një postim në platformën X, Ambasada ka ripublikuar në gjuhën serbe një pjesë të deklaratës së Sekretarit të Shtetit. “SHBA-ja dënon fuqishëm sulmet e dhunshme të koordinuara ndaj Policisë së Kosovës që nga 24 shtatori. I bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin lëvizjet apo retorikën që do të nxiste më tej tensionet dhe të kthehen në dialog me ndërmjetësimin e BE-së”- thuhet deklaratën e Blinken, e shpërndarë nga Ambasada.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

spajiq

Mali i Zi: Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

Christopher Hill Kristofer

Ambasadori Hill: E di Serbia mirë cili është detyrimi i saj

Hitler

Shkatërroni Jugosllavinë sa më shpejt, çka shkruhet në Direktivën e Hitlerit të bleu Serbia

presheva

Serbia paralajmëron hapjen e një shtabi policor në Preshevë

pare-euro

CREDIT SUISSE publikon listën e milionerëve të Ballkanit, ja sa janë nga cilët shtete

blinken

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan – Ky është paralajmërimi për Serbinë!

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

rusia moska

Eksperti i sigurisë: Jo më Serbia, cili është shteti ballkanik që do përdor Rusia

INFO

NA NDIQ