Ambasada amerikane reagon pas lirimit të ish-ministrit Tahiri: Do të ketë pasoja

Picture of INA
INA

02/06/2023

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, ka reaguar pas lirimit të ish-ministrit Brendshëm, Saimir Tahiri.

Ajo ka thënë se është shumë zhgënjyese të shohësh se mënyrat e vjetra të mosndëshkimit dhe privilegjimit për disa vazhdojnë në Shqipëri në sistemin e drejtësisë.

Sipas Kim, një vend si Shqipëria që pretendon të hyjë në BE dhe është aleate e NATO-s nuk mund të pranojë “mënyrat e vjetra të mosndëshkimit”.

“Këto mënyra të vjetra nuk janë të përshtatshme për një aleat të NATO-s dhe aspirantëve të BE-së dhe ato duhet të refuzohen me vendosmëri. Shtetet e Bashkuara të Amerikës e konsiderojnë korrupsionin si një kërcënim thelbësor të sigurisë kombëtare”, ka shkruar ambasadorja në Twitter.

Tutje, ajo ka thënë se ata që merren me dhënien ose pranimin e kërcënimeve dhe nxitjeve – për shembull, për të ndihmuar miqtë e fuqishëm – duhet të kuptojnë se veprimet e tyre do të kenë pasoja.

Gjykata e Elbasanit e ka liruar nga burgu ish-ministrin Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi.

TË FUNDIT
3 orë
Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova
8 orë
Turistja sllovake humb jetën në plazhin e Golemit, ja çfarë dyshohet
8 orë
Aktori i njohur nga Kosova: Si n’Shqipni nuk gjeni asnjë vend tjetër për xhepat tonë të shtjerrun!
1 ditë
Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në këto dy shtete
1 ditë
U tha që s’ka turistë në Shqipëri, Rama përgjigjet me video nga ishulli i Sazanit (VIDEO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
U tha që s’ka turistë në Shqipëri, Rama përgjigjet me video nga ishulli i Sazanit (VIDEO)
1 ditë
Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në këto dy shtete
8 orë
Aktori i njohur nga Kosova: Si n’Shqipni nuk gjeni asnjë vend tjetër për xhepat tonë të shtjerrun!
8 orë
Turistja sllovake humb jetën në plazhin e Golemit, ja çfarë dyshohet
3 orë
Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

LEXO MË SHUMË

Edi Rama

Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Turistja sllovake humb jetën në plazhin e Golemit, ja çfarë dyshohet

cun

Aktori i njohur nga Kosova: Si n’Shqipni nuk gjeni asnjë vend tjetër për xhepat tonë të shtjerrun!

deti-bregdeti-pushime-verore

Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në këto dy shtete

ishulli i sazanit plazh

U tha që s’ka turistë në Shqipëri, Rama përgjigjet me video nga ishulli i Sazanit (VIDEO)

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

kontabilitet menaxher biznes

Kompanitë e sigurimit në Shqipëri ja sa miliona euro fituan gjatë 2023

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

velipoj

Humbi jetën një 61-vjeçar në plazhin e Velipojës

INFO

NA NDIQ