Ambasada e SHBA-ve në Shkup: Shpresojmë që ndryshimet në Kodin Penal janë harmonizuar me standardet evropiane

ina-online
ina-online

7 Shtator, 2023

Ambasada e SHBA-ve në Shkup, për TV24 shprehet se do t’i shqyrtojnë ndryshimet në Kodin Penal ku parashihet ulja e dënimeve për keqpërodrimin e veprave penale dhe shoqërim kriminal e që dje u votuan në Kuvend me procedurë të përshpejtuar.

“Me padurim i presim t’i shqyrtojmë këto ndryshime dhe shpresojmë se janë të harmonizuara me standardet evropiane”, thonë nga Ambasada e SHBA-ve për TV24.

Delegacioni Evropian dje u shpreh se nuk mund të komentojë për përdorimin e flamurit të BE-së për këtë rast.

“Ende nuk mund ta komentojmë përdorimin e flamurit të BE-së për këtë rast konkret, por rikujtojmë se përdorimi i kësaj procedure duhet të jetë e kufizuar me propozime që harmonizojnë legjislacinon e brendshëm me standardet dhe norat e BE-së”, thanë nga Delegacioni i BE-së.

Ndryshe, dje me 48 vota për dhe 36 kundër dhe 1 i përmbajtur në seancën e 125-të u miratuan ndryshimet dhe plotësimet e Kodit Penal.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gruevski-Mijallkov-dhe-Jankullovska-780x439

Jankullovska: Unë kurrë nuk jam pajtuar me arratisjen e Gruevskit

burgu

Me 24 milionë euro do të ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës, ja sa të burgosur pritet të vendosen në këtë objekt

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

maqedoni-flamuri

Maqedonia e Veriut ndër 50 vendet më të sigurta në botë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

INFO

NA NDIQ