Ambasadori Hill: Serbia i kreu detyrat e shtëpisë në Bruksel, SHBA e mbështet Borellin

ina-online
ina-online

15 Shtator, 2023

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, ka thënë sot se përshtypja e tij pas takimit të djeshëm në mes të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, AlbIn Kurti në kuadër të dialogut, ishte se ka pasur njëfarë progresi për Serbinë.

Hill tha se këto ishin “negociatat vërtet të vështira”, por se Beogradi i bëri detyrat e shtëpisë dhe u përgatit mirë.

Christopher Hill tha për Tanjug se shpreson se procesi mund të vazhdojë dhe se me pjesëmarrjen në të, Serbia mund të vazhdojë të punojë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“Dhe nuk duhet të ketë asnjë vend tjetër midis Serbisë dhe BE-së. Serbia duhet të punojë me BE-në. Dhe përshtypja ime, sigurisht, përshtypja ime paraprake për atë që ndodhi në Bruksel është se ka pasur një përparim për Serbinë,” tha ai.

Ai theksoi se Bashkimi Evropian ka një përgjegjësi të madhe.

“Ata bënë shumë përpjekje dhe mendoj se SHBA-të shprehën një qëndrim mjaft parimor se ne do ta mbështesim zotin Borrell. Nëse ai është i kënaqur ne do të jemi; nëse ai nuk është i kënaqur, ne do të jemi shumë të pakënaqur”, tha ambasadori amerikan.

Ai thekson se njerëzit duhet të kuptojnë se në kuadër të dialogut të Brukselit janë në fakt dy grupe negociatash – negociatat ndërmjet palës së Beogradit dhe BE-së dhe palës prishtinase dhe BE-së.

“Unë nuk kam marrë pjesë në negociata, nuk ka pasur as amerikanë atje. Por sigurisht në bazë të asaj që kam lexuar, zoti Borrell tha se pala serbe ishte e përgatitur mirë dhe në thelb u pajtua me atë që propozoi Bashkimi Evropian,” tha Hill.

Ai shtoi se, me sa e kuptonte ai, Bashkimi Evropian u përpoq të propozonte një lloj formule kompromisi.

“Me sa kuptoj unë në bazë të asaj që tha zoti Borrell, ata po mundohen të krijojnë një plan për rrjedhën e ngjarjeve. Çështja e Bashkimit të Komunave Serbe, çështja e një hapësire më të madhe të Kosovës për ndërkombëtarizim – ata po përpiqemi të punojmë për të vendosur rendin e këtyre elementeve. Pra, do të duhet të shohim se si funksionon e gjithë kjo. Siç thashë, janë vërtet negociata të vështira, por mendoj se Serbia i ka bërë detyrat e shtëpisë dhe është përgatitur mirë”, përfundoi Hill./express/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Dritan Abazovic

Rrëfimi i Abazoviç: Jam nën kallash prej 3 vitesh. Kam krijuar shumë armiq në Mal të Zi

ndotja pollog

“E gjithë Europa po thith ajër toksik”, harta e vendeve më të ndotura, kryesojnë vendet e Ballkanit

vucic-1

E përsëriti në Nju Jork, Vuçiq: Nuk e njohim Kosovën e pavarur

punetor ndertimi

Sa shtetas të Maqedonisë dhe të Kosovës punojnë në Kroaci?

vila keglevich

Shitet vila më e shtrenjt në Ballkan, çmimi 7.5 milionë euro dhe ja ku ndodhet?

Maria GABRIEL

Gabriel: Përveç ndryshimeve kushtetuese, Shkupi duhet ta përmbushë edhe kompromisin e vitit 2022

Robert Dumitru

Rumuni që flet shqip prej 17 vjetësh: Dua të kem pasaportë shqiptare

armina nuraj

Çfarë keni bërë për kombin shqiptar në Sanxhak?

Shaip Kamberi Albin Kurti

Kurti takon Kamberin – iniciativat e shqiptarëve në Luginë po pengohen nga kreu i Parlamentit të Serbisë

INFO

NA NDIQ