Ambasadori i Kosovës i shkon për përhair Xhaferit, rikonfirmohet vazhdimi i bashkëpunimit

INA
INA

31/01/2024

Ambasadori i Kosovës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Florian Qehaja, ka shkuar sot në zyrën e kryeministrit të ri, Talat Xhaferit, me të cilin ka zhvilluar një takim zyrtar, raporton Gazeta Sinjali.

Nëpërmjet një njoftimi për media, bëhet e ditur se në takimin urues mes Qehajës dhe Xhaferit, është rikonfirmuar vazhdimi i bashkëpunimit edhe në kapacitetin e ri në funksion të dinamizimit të agjendës bilaterale.

“Nga takimi urues i Ambasadorit Qehaja me Kryeministrin e ri Talat Xhaferi rikonfirmuam vazhdimin e bashkëpunimit edhe në kapacitetin e ri në funksion të dinamizimit të agjendës bilaterale. Të dyja vendet tona kanë vizion dhe vlera të qarta pro evropiane të cilat do të vijojmë ti kultivojmë së bashku”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, krahat marrëveshjeve të mëparshme, pritet edhe zbatimi i marrëveshjes për krijimin e pikave të përbashkëta kufitare Hani i Elezit – Bllacë dhe Jazhincë – Glloboqicë.

“Krahas një numri të madh të marrëveshjeve, presim me padurim zbatimin e marrëveshjes për krijimin e pikave të përbashkëta kufitare Hani i Elezit-Bllacë dhe Jazhincë-Glloboqicë, marrëveshje kjo e nënshkruar rishtazi nga të dyja Ministritë e Brendshme që pritet të lehtësoj qarkullimin e qytetarëve”, thuhet më tej në komunikatë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

pensionist-pleq

Pensionet do të rriten për 5% – Ai më i ulëti do të ketë shtesë vetëm 626den

Samiti_Foto_Familjare Tirane presidentet ballkan

Foto familjare e liderëve pjesëmarrës në Samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë

Zelenski Pendarovski Rama

Pendarovski: Mbështetje e plotë për Ukrainën, në rrugën që ata do ta zgjedhin

IMG_9362

Grabitet banka në periferi të Shkupit, hajni mori sasi të madhe të parave

gjukata kushtetuese

Kombësia jo të shënohet në çertifikata, Gjykata Kushtetuese pranon nismën e “Levicës”

rama zelenski

Zelensky nderon me dekoratën më të lartë Ramën, nënshkruhen marrëveshjet e miqësisë

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë Kuvendi dhe Qeveria

INFO

NA NDIQ