Ambasadori i Qipros: Kosovën s’e njohim, por është koha t’ia japim një shans paqes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14 Shkurt, 2023

Ambasadori i Qipros në Serbi, Dimitrios Teophylaktu, në një intervistë në emisionin e mëngjesit në televizionin “Nova TV” ka folur edhe për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe pozicionin e shtetit të tij për pavarësinë e Kosovës.

Ai ka thënë se Qipro nuk e ndryshon qëndrimin për pavarësinë e Kosovës megjithatë ka shtuar se dëshirojnë t’i japin paqes një shans.

Teophylaktu ka folur edhe për propozimin franko-gjerman duke thënë se Bashkimi Evropian dëshiron që t’i japë një shansë dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Diplomati qipriot tutje ka thënë se është e qartë që Serbia nuk do ta njohë Kosovën, njëjtë sikurse Qipro, por sipas tij është koha që t’i jepet paqes një shans.

Kosova vazhdon të mos njihet nga pesë shtete të Bashkimit Evropian gjë që e bën tepër të vështirë rrugëtimin drejt integrimit në instancat e BE-së. Arritja e një marrëveshjeje me Serbinë pritet që të zhbllokojë një situatë të tillë dhe disa prej këtyre shteteve të lëvizin drejt njohjes.

Greqia është një prej shteteve e cila ka lëvizur më së shumti në drejtim të njohjes së Kosovës, megjithatë ende s’ka pasur një vendim nga Athina zyrtare. Pritet të shihet se çfarë lëvizje do të shkaktojë një marrëveshje potenciale bazuar në propozimin franko-gjerman.

Emisari sllovak, Miroslav Lajcak ka zhvilluar takime me përfaqësues diplomatik të pesë shteteve përfshirë edhe Sllovakinë, derisa ka pasur paralajmërime se tri shtete nga pesëshja mos-njohëse mund të ndryshojnë qëndrim nëse arrihet marrëveshje Kosovë-Serbi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

borell

BE-ja: Zgjedhjet e reja në veri të mbahen sa më shpejt – dështimi për shtensionim do të ketë pasoja

Albin-Kurti1

Kurti i prerë: Zgjedhjet e reja, atëherë kur bandar do të kthehen në Serbi

serbi-575x360-1

Ushtrinë në kufi me Kosovën- çfarë i thanë Vuçiqit në telefon nga Shtëpia e Bardhë

Mitrovica

Zgjedhjet e reja në veri, mundësi për de-eskalimin e situatës

Rama-kurti

E ‘goditi’ Kurtin në një intervistë në BBC, profesori ‘zbulon’ qëllimin e Ramës: Po maskohet, kështu po e mbështet Vuçiqin!

nexhmedin-spahiu

Veriu i Kosovës/ Spahiu: Shpresoj dhe besoj se do të triumfojë Kosova

INFO

NA NDIQ