Ambasadorja Ageler: SHBA-të do të vazhdojnë me sanksionimin e aktorëve të korruptuar!

ina-online
ina-online

05/12/2023

SHBA-të kanë futur në “listë të zezë” ish-Zv/Kryeministrin e Qeverisë së Zoran Zaevit, Koço Angjushevin, për shkak të “korrupsionit të konsiderueshëm”. Krahas Angjushevit, siç njofton KlanM, hyrja në SHBA u ndalohet bashkëshortes së saj Elizabetës dhe fëmijve Angelit dhe Ognenit.

Derisa ishte në pozitën e Zv/Kryeministrit, Angjushevi ka keqpërdorur funksionin e tij për përfitime të interesave të tij private të biznesit – njoftoi Departamenti Amerikan i Shtetit.

Me veprimet e tij, Angjushevi ka minuar besimin e opinionit në institucionet e Maqedonisë së Veriut – thuhet në komunikatë.

Nga Ambasada amerikane në Shkup, sic percjell KlanM, thonë se ky vendim dëshmon se SHBA-të mbështesin njerëzit një RMV që kërkojnë përgjegjësi nga funksionarët publik të korruptuar.

“Vendimi i sotëm për ish-Zv/Kryeministrin për Çështje Ekonomike, Koço Angjushev, është edhe një dëshmi se SHBA-të do të vazhojnë t`i sanksionojnë aktorët e korruptuar në vend dhe gjithë rajonin, pa marrë parasysh pozitën e tyre, përkatësinë politike ose periudhën e keqpërdorimeve. Do të ketë sanksione tjera në Maqedoninë e Veriut, por është fakt se përpjekjet dhe sanksionet tona nuk mund ta përmirësojnë epideminë e korrupsionit në RMV” – thotë Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Ageler.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Ademi: Vazhdojmë me mbështetjen e të gjitha Universiteteve në vend!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

INFO

NA NDIQ