Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

INA
INA

06/12/2023

Pasi fjalimi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Kongresin amerikan u anulua në minutën e fundit, ambasadores së Ukrainës iu desh të shpjegonte këtë vendim.

Ambasadorja Oksana Markarova tha se presidenti mbajti një fjalim para Kongresit, transmeton Telegrafi.

“Asgjë katastrofike nuk ndodhi në të vërtetë. E dini, presidenti foli para Kongresit, mbajti një sërë takimesh. Sot u caktuan një seri e tërë informimesh të brendshme në të cilat folën përfaqësues të administratës amerikane. Ishte një ide për t’u përfshirë. Megjithatë, sepse kemi diskutuar edhe çështjet e brendshme, jo vetëm ato të Ukrainës, nuk kemi marrë pjesë sot”, tha ambasadorja.

Me rastin e anulimit të fjalimit ka folur edhe kreu i Senatit amerikan, Chuck Schumer, i cili nuk ka shpjeguar pse Zelensky nuk është paraqitur.

Shefi i zyrës së Zelenskyt, Andriy Yermak, tha më herët të martën se ekzistonte një “rrezik i madh” i humbjes së Ukrainës pa mbështetjen e vazhdueshme të SHBA.

“Do të jetë e vështirë t’i mbash ata në të njëjtat pozicione dhe që njerëzit të mbijetojnë”, shtoi ai në një fjalim në Institutin Amerikan të Paqes në Uashington DC.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Xhozef Joseph Borell

Shefi i diplomacisë së BE-së: Palestinezët po përballen me dhunë në rritje

shtepia e Bardhe-usa

FOTO/ Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, 50 vjet më parë

INFO

NA NDIQ