Amerikanët do të “nxijnë” gjykatës, prokurorë, avokatë, biznesmenë…

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Sipas zërave jozyrtare diplomatike, pritet që deri në fund të këtij muaji të bëhet publikimi i listës së ashtuquajtur të zezë amerikane.

Në ndërkohë, zëvendëskryetari i Ambasadës Amerikane në Shkup, Eric Meyer, do të vizitojë Komisionin Shtetëror për Parandalimin e Korrupsion, shkruan gazeta Sloboden Pecat.

“Nuk kemi planifikuar fare një takim të tillë apo ndonjë informacion tjetër. Është e vërtetë që unë dhe Meyer ishim në një event të përbashkët, por kjo nuk u diskutua. Kemi kontakte edhe me persona të tjerë nga ambasada amerikane gjatë kësaj periudhe, por në lidhje me zbatimin e reformave në gjyqësor”, theksoi kryetarja e Komisionit, Biljana Ivanovska.

Nga përvoja në vendet e tjera dhe nga ato që kanë deklaruar deri më tani përfaqësuesit amerikanë, qeveria në Maqedoninë e Veriut megjithatë do të jetë e përfshirë në procesin e pastrimit të sistemit.

“Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur që aktorët e korruptuar të mbajnë përgjegjësi, dhe qeveria jonë ka mjetet për këtë. Por ne nuk jemi faktori vendimtar në luftën kundër korrupsionit”, shtoi zëvendësambasadori amerikan javën e kaluar.

Pas vizitës së muajit të kaluar të tre diplomatëve të Departamentit të Shtetit, shefi i shtetit Stevo Pendarovski, edhe pse vendosi të mbajë pjesën më të madhe të njohurive për vete, konfirmoi se e ashtuquajtura “Lista e zezë” nuk do të përfshijë vetëm politikanë, por do të përfshihen njerëz nga biznesi, nga gjyqësori dhe nga sektorë të tjerë jetikë të shoqërisë. Ai nuk përjashtoi mundësinë e gjetjes së zyrtarëve aktualë në listë.

E ashtuquajtura “Lista e Zezë” është përpiluar nga Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja (OFAC) e Departamentit të Thesarit të SHBA. Siç dihet, në listën e përditësuar janë 12 emra nga vendi, që nga 6 janari i këtij viti. Ish-kryeministri Nikola Gruevski dhe drejtori i Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundërzbulimit Sasho Mijalkov ishin të fundit që u shtuan në prill të vitit 2022.(INA)

TË FUNDIT
9 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
29 minuta
Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin
53 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
56 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
16 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
24 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
3 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
21 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
9 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
15 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

Borell

Borrell flet për luftëra dhe tensione që mund të dalin jashtë kontrollit, më pas përmendi Ballkanin

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

INFO

NA NDIQ