Amir Elezi: Alternativa me një kusht për të votuar ndryshimet kushtetuese

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Mars, 2023

Mbështetja jonë për ndryshimet kushtetuese nuk do të jetë pa kushtëzime. Ne kërkojmë që me hapjen e kushtetutës të votohet edhe amendamenti jonë për mosvjetërsimin e lëndëve për korrupsion nga funksionarët e lartë.

Kështu ka deklaruar nënkryetari i partisë Alternativa, Amir Elezi në emisionin “Top Tema”, duke thënë se ata këtë propozim e kanë dhënë që kur kanë qenë në pushtet.
“Është evidente se në mënyrë deklarative të gjithë mbështesin një amendament të tillë, por kur vjen momenti të vendoset në votim eskivojnë. Momenti kur amendamenti jonë do të vendoset në votim do të jetë momenti i së vërtetës”, tha Elezi.

Sipas tij, Alternativa është partia e parë e cila propozon një amendament për mosvjetërsimin e lëndëve për korrupsion të lartë dhe është e udhës që të gjithë partitë politike ta mbështesin propozimin e tyre.

“Kjo do të ishte një lajm i mirë edhe për bashkësinë ndërkombëtare se ne me të vërtet përpiqemi për ato vlera dhe ajo do të jetë udhërrëfyes për zhvillim të mëtutjeshëm të tërë shtetit”, ka shtuar Elezi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbet smigic sulm veri polici zvecan kfor

Priten tensione në Bosnjë dhe Mal të Zi/ alarmon profesori, doli në shesh skenari i Vuçiqit!

vucic

“Vuçiq ik”, pamje nga protesta masive në Beograd kundër regjimit

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

arjanit-hoxha2

Hoxha akzon Mickoskin për diskurs shqiptarofob

tabanoc

Makina me targa serbe përfshihet nga flakët në Tabanoc

mexhiti-grupi-zjarrit

Edhe fraksioni i BDI-së festë paralele për 21 vjetorin

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

INFO

NA NDIQ