Ampeva: Jetesa në RMV është 72.300 denarë

INA
INA

23/03/2024

Një rrogë jetese, jo një pagë minimale, që të ketë drejtësi sociale dhe fonde të mjaftueshme për jetesën e punëtorëve dhe familjeve të tyre. Për të ushqyer një familje katër anëtarëshe, për dallim nga shporta sindikale e cila për momentin arrinte 60.000 denarë, llogaritjet tona janë se kjo shumë nuk mjafton dhe për të kaluar muajin nevojiten minimum 72.300 denarë, thotë “Glasen textilec”.

Kristina Ampeva nga “Glasen Textilec” deklaroi sot se përveç parametrave standarde të shëndetësisë, kulturës, arsimit dhe komunaleve, në pagën për një jetë normale përfshihen edhe shpenzimet që një familje prej katër anëtarësh do të ketë për të përballuar një pushim njëjavor. një herë në vit.

“Ne themi që paga të përfshijë shpenzime të paparashikuara. E thënë më thjeshtë, nëse prishet lavastovilja apo lavatriçe, mos merrni kredi si ne tani, por keni një kursim adekuat nga paga, dhe kjo është diku rreth 10 për qind”, tha Ampeva.

Ajo theksoi se nga kjo përllogaritje rezulton se paga minimale mbulon vetëm 29 për qind të kostos së jetesës. Nga ana tjetër, paga mesatare nuk pasqyron gjendjen reale, sepse është një seksion i të ardhurave më të larta dhe më të ulëta.

“Nuk kemi një institucion që të thotë se duhet të respektohen disa rregullore evropiane, duhet të kujdesemi pak më shumë për popullsinë dhe standardin e tyre, për të parë sa janë të ardhurat në një familje dhe si t’i mbajmë ato. Pra, nëse rrogat tona janë të ulëta, le të shohim se si ta përmirësojmë atë. Dhe për këtë arsye tani kemi jashtëzakonisht të pasur dhe jashtëzakonisht të varfër, kemi edhe njerëz që mbijetojnë me 100 denarë, e ka edhe me 50 denarë në ditë”, thotë Ampeva.

Ajo thekson se më të afërt me pagën e jetesës janë Turqia dhe Polonia dhe pas nesh janë Bullgaria dhe Shqipëria, ku paga minimale mezi mbulon 20 për qind të shpenzimeve mujore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

lypsar shkup

Nga papunësia, fëmijët i detyrojnë të kërkojnë lëmoshë – Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve në Rrugë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Bilall Kasami

Zyrtarisht nisën punimet për ndërtimin e stadiumit të Tetovës, Kasami e bëri përhajr me bulzoder (FOTO)

bujar osmani arben taravari

Ndikimi rus në Maqedoni përmes “Ballkanit të Hapur”/Taravari kundër, Osmani pro

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

bujar osmani haki aziri monstra

12 vjet nga rasti “Monstra”, VLEN: Bujar Osmani si kishte mashtruar me rastin e Haki Azirit të kidnapuar nga shërbimi sekret

INFO

NA NDIQ