Amvisëritë nga 1 Janari nuk do të kenë rritje të faturave të energjisë elektrike në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2023

Amvisëritë nga 1 janari nuk do të kenë rritje të faturave të energjisë elektrike, lajmin e bënë të ditur në rrjetin social facebook zv Kryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi.

Zv.kryeministri për çështje ekonomike Fatmir Bytyqi siguron qytetarët të cilët kursejn dhe përdorin energjinë elektrike në mënyrë të arsyeshe se nga 1 janari nuk do të kenë rritje të faturave të energjisë elektrike. Sipas tij, mbi 99%, janë brenda kornizës së bllokut të parë dhe të dytë të konsumit të energjisë elektrike, ku do të ketë ose ulje të lehtë ose rritje të parëndësishme të faturave të energjisë elektrike.

– Nga 1 janari nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike, megjithëse do të rimbursojmë 10% të shumës së TVSH-së.

– Është siguruar gaz për ngrohjen e banesave me energji termike

– Të gjitha kapacitetet prodhuese të vendit janë duke punuar me kapacitet të plotë dhe ne prodhojmë mjaftueshëm energji nga objektet vendase

– Riniset blloku i tretë i REK Manastirit

– Investimi në burimet e rinovueshme të energjisë është përshpejtuar. – tha Fatmir Bytyqi.

Përndryshe gjatë viti të lamë pjesë qeveria subvencioni çdo famlije me rreth 20.000 denarë për faturat e rrymës. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

INFO

NA NDIQ