Ana Bërbabiq e lartëson Vuçiqin para opinionit serb: Fjalimi i Vuçiqit, ishte më i miri në OKB

INA
INA

22/09/2023

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka vlerësuar sot se fjalimi i Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (OKB) në Nju Jork ishte fjalimi më i mirë në OKB për sa i përket guximit dhe ndershmërisë. Sipas saj Vuçiq qëndrimin e Serbisë e ka paraqitur në mënyrën më të mirë.

Brnabiq u tha gazetarëve pas festimit të Javës Ndërkombëtare të të Shurdhërve se Vuçiq nuk mungoi të thoshte diçka në fjalimin e tij sepse nesër ndonjë fuqi e madhe do të mund t’ia transferojë atë sepse ai tha diçka që nuk do t’u pëlqente.

Ajo theksoi se është e rëndësishme që Vuçiq, pasi që ka qenë përgjegjës për mënyrën se si jetojnë njerëzit në Serbi, nuk ka përsëritur asnjë nga gabimet e opozitës, gjegjësisht pushtetit të asaj kohe.

“Kujtojmë se si reagoi Vuk Jermiq në vitin 2008 kur Kosova shpalli pavarësinë e Kosovës, ata lëshuan një deklaratë për media dhe u shpërndanë nëpër botë. Kjo nuk do të kishte ndodhur kurrë nëse Serbia do të udhëhiqej nga Aleksandar Vuçiq”, tha Brnabiq.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cedomir jovanoviq

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Radojcic avokati

Rasti Radoiçiq, flasin nga INTERPOL-i

shaip shqiprim

Zgjedhjet parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës garojnë me dy lista – njëra e Shaip Kamberit dhe tjetra e Shqiprim Arifit

vucic-dacic

“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

INFO

NA NDIQ