Analisti përgëzon policinë e Kosovës: Ulja e kriminalitetit në Veri, meritë e juaja

INA
INA

6 Gusht, 2023

Analisti Nexhmedin Spahiu ishte i ftuar këtë të shtunë në një lidhje direkte për Euronews Albania, ku komentoi zhvillimet e fundit që po ndodhin në veri të Kosovës.

Spahiu tha se situata në veri të Kosovës duket se është qetësuar dhe se policia ka tërhequr rreth 25% të trupave të saj.

Ai shtoi se rendi dhe siguria në Veri ka një përmirësim të ndjeshëm, ku ulja e kriminalitetit është meritë e policisë së Kosovës.“Do të varet shumë edhe nga qëndrimi i ndërkombëtarëve, asnjëherë veriu i Kosovës nuk ka qënë më i integruar se sa tani, asnjëherë rendi dhe ligji nuk ka funksionuar në shumicën e kohës, që pas lufte e këtej, më funksional sesa tani. Madje mund të them se rendi dhe ligji në veri të Kosovës po respektohet më mirë sesa në vetë Prishtinën. Besoj që Policia e Kosovës me gjithë angazhimin e vet në Veri ka merituar notë jashtëzakonisht të lartë si institucion, në dallim prej shumë institucioneve të tjera të shtetit të Kosovës që lënë për të dëshiruar, sidomos gjykatat , prokuroritë dhe inspektoriatet”, tha Spahiu.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

nenad-canak-1130x635

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu-600x3601696240829

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

vucic

Vuçiq: Nuk duam luftë, Serbia nuk do të dërgoj forca ushtarake në Kosovë

millan radojcic

Avokati serb: Dyshoj se Radoiçiq do të ndëshkohet, në krye të Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd është Aleksandar Vuçiq

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

INFO

NA NDIQ