Analisti serb: Asociacioni është “kamuflim” i Vuçiç-it, do të pranojë diçka tjetër në dialog

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe gazetari serb, Boshko Jakshiç, në një prononcim për “Zërin e Amerikës” vlerësoi se vizitat e shpeshta të të dërguarve ndërkombëtarë në Kosovë dhe Serbi në përpjekje për një marrëveshje ndërmjet palëve në dritën e njëvjetorit të fillimit të agresionit rus në Ukrainë nuk garantojnë rezultate.

Jakshiç tha se nuk e sheh se si mund të fillojë dialogu nëse baza e bisedimeve është propozimi franko-gjerman, i cili është i pranueshëm për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, por jo edhe për presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

“Më duket se gjërat po shkojnë në dy binarë paralelë: amerikanët po bëjnë presion te Kurti për Asociacionin, dhe në të njëjtën kohë po rritet edhe presioni ndaj Vuçiç-it që në një mënyrë apo në një tjetër të njohë një nivel të caktuar të sovranitetit të Kosovës. Evropianët japin përshtypjen se atyre u përshtatet që amerikanët janë të parët që e thonë kaq hapur”, theksoi Jakshiç.

Ndërkaq, duke komentuar thirrjet nga ndërkombëtarët për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, Jakshiç tha se ky mekanizëm, ndonëse është shpallur në Beograd si një “qëllim madhor” dhe realizimi i tij konsiderohet dhe shpallet paraprakisht si një fitore e madhe për Serbinë, kjo gjë nuk reflektohet në praktikë.

“Por mua më duket se Asociacioni është një lloj rrjete kamuflimi, në mënyrë që Vuçiç të merrte diçka me të cilën mund të ‘mbulohet’ para publikut serb sepse do të pranojë disa plane të tjera që kanë të bëjnë me Kosovën, të cilat, që të gjitha janë shumë jopopullore”.

Ai konkludoi se të dyja palët janë ende shumë larg një marrëveshjeje dhe se ka parashikime “optimiste” se gjithçka do të përfundojë në pranverën e vitit 2023, megjithatë, ai nuk përjashtoi mundësinë e surprizave sepse negociatat janë konfidenciale dhe publiku nuk e di se për çfarë po flasin.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
16 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
15 orë
Qëndroi ulur kur Kurti hyri në zyrën ku ndodhej edhe O’Brien, Rama flet për fotografinë që u bë virale
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
11 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
11 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

INFO

NA NDIQ