Analisti serb: Ka rrezik që në veri të përsëritet skenari i vitit të kaluar!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12 Prill, 2023

Njohësi i çështjeve politike në Serbi, Ognjen Gogic, në një prononcim dhënë për “Gazeta Blic” ka folur në lidhje me situatën e sigurisë në veri të vendit në prag të zgjedhjeve të parakohshme.

Gogic ka thënë se krejt çfarë po ndodh atje është vazhdimësi e situatave që kanë ndodhur nga viti i kaluar.

Ai ka thënë se ka rrezik që diçka e ngjashme mund të ndodhë edhe këtë herë.

“Situata në komunat veriore prej disa muajsh është e paqëndrueshme. Ka pasur jo pak incidente me të shtëna, djegie makinash dhe arrestime. Pra, ky nuk është një trend i ri, por një vazhdimësi e përkeqësimit të situatës së sigurisë nga viti i kaluar.Dhjetorin e kaluar, zgjedhjet që duhej të mbaheshin në atë kohë ishin shkas që nisën zinxhirin e ngjarjeve të rrezikshme, nga sulmet me bomba, të shtënat, arrestimet dhe ndalimet e deri te barrikada.Është një rrezik që diçka e ngjashme mund të ndodhë këtë herë. Megjithatë, nuk mendoj se do të jetë aq e rëndë sa herën e kaluar” tha Gogic për “Gazeta Blic”.

Gogic ka potencuar se incidentet e dhunshme do të ishin të dëmshme për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit.

“Marrëveshja Bruksel-Ohër është ende relativisht e freskët. Të dyja palët duhet të paraqiten si konstruktivë dhe me qëllime të mira në lidhje me marrëveshjen. Incidentet e dhunshme do të ishin të dëmshme për zbatimin e marrëveshjes. Asnjëra palë nuk dëshiron të shihet si përgjegjëse për dështimin e saj të mundshëm. Prandaj, veprimet do të jenë më të matura dhe të përmbajtura. Megjithatë, unë shqetësohem se disa renegatë ose të jashtëligjshëm në veri që veprojnë më të pavarur nga Beogradi mund të provokojnë incidentet për të prishur të gjithë procesin e normalizimit” deklaroi Gogic.

Ognjen Gogic, Njohës i çështjeve politike në Serbi

Me 23 prill pritet të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit dhe Zubin Potokut.

Lista Serbe ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë në këto zgjedhje.

Ditët e fundit në Veri të vendit janë regjistruar edhe disa incidente me djegie të veturave, veprim i cili nga ekspertët e sigurisë në vend është parë si paralajmërim për të frikësuar serbët për të marrë pjesë në zgjedhje.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

vucic vjosa osmani

Vjosa Osmani e refuzoi, Vuçiç: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohemi

kurti-hovenier

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

vosja osmani

Nis takimi Osmani-Scholz-Macron në Moldavi (FOTO)

BLINKEN

Blinken nga Oslo kërkon shtensionim të menjëhershëm në veri

berisha

Berisha: Rama ndihmës i Vuçiq, i ka futur thika pas shpine Kosovës

INFO

NA NDIQ