Analistja amerikane kërcënohet nga zyrtarë të Qeverisë serbe

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Analistja amerikane Ivana Stradner njofton se ka marr kërcënime nga zyrtarë të lartë të Qeverisë së Serbisë.

Stradner me anë të një shkrimi në Twitter tregon se kërcënimi ka ardhur me arsyetimin se po prishet imazhi i Serbisë.

Ajo thekson se nuk është asgjë e re përveç se nga lojërat e inteligjencës së KGB-së ruse dhe UDBA-së serbe.

“Sapo pranova një kërcënim nga zyrtari i lartë i Qeverisë serbe dhe se pas konsultimeve, këtë javë mund të nisin një aktakuzë penale kundër meje për cenim të reputacionit të Serbisë. Asgjë e re nga lojërat e inteligjencës së KGB/UDBA”, njofton ajo.

Gazetarja Stradner shton se nuk frikësohet nga këto kërcënime.

“Ata mund të dërgojnë njerëz këtu për të më ‘vizituar’ pasi Qeveria ruse më akuzoi hapur për kinse përhapjen e gënjeshtrave dhe udhëzimeve për ‘bashkëpunëtorët e informacionit’, MPJ e tyre dhe [zëdhënësja Maria] Zakharova iu përgjigjën një shkrimi tim, por ata harrojnë: Unë thjesht jam një luftëtare që nuk frikësohem lehtë”, përfundon ajo.

Nuk është hera e parë që analistja amerikane pranon kërcënime, një të tillë me vdekje e kishte raportuar në dhjetor të 2021-së, pasi kishte publikuar analizën “Rusia po luan me zjarrin në Ballkan – si e kërcënon Evropën loja e pushtetit e Putinit?“.

TË FUNDIT
31 minuta
KSHZ del me rezultatin përfundimtar të rivotimit në njësitë 5 dhe 6
2 orë
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
3 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
5 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
6 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

ME TE LEXUARA

9 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
1 ditë
Sigurohen detaje nga masat hetimore kundër Naqe Georgiev dhe Ixhet Memetit
9 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
1 ditë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
6 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
16 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
5 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
15 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
3 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

KSHZ del me rezultatin përfundimtar të rivotimit në njësitë 5 dhe 6

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

INFO

NA NDIQ