Analiza e ‘The Times’/ Nga aftësitë oratorike, lidershipi dhe guximi, ja pse Zelensky është i destinuar të mbahet mend në të gjithë botën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2022

Volodymyr Zelensky është i destinuar të mbahet mend. Për guximin e tij, për lidershipin, por edhe për aftësitë e tij oratorike.

Fjalimet që presidenti i Ukrainës ka mbajtur në Kongresin Amerikan, në parlamentin britanik dhe në Bundestagun gjerman janë pritur me ovacione në fillim dhe në fund, dhe në mes janë dëgjuar në heshtje nga audienca e prekur thellë.

Një fjalim i shkëlqyeshëm nuk ka të bëjë vetëm me fjalë të bukura ose me fjalë. Këto janë të rëndësishme, por sigurisht që nuk janë gjithçka. Fjalimet e Zelenskit duhej të filtroheshin përmes përkthyesve, duke u shprehur se nuk ishte ritmi apo rrjedhshmëria që u dha atyre ndikim.

Në vend të kësaj, bëhet fjalë për tre gjëra.

Fjalimet e guximshme të Zelenskit krahasohen me thirrjen ndaj francezëve të bërë nga Charles de Gaulle në transmetimin e tij të famshëm të 18 qershorit 1940, kur ai mblodhi bashkatdhetarët e tij duke pranuar pushtimin gjerman përpara se të thoshte: “Por a është thënë fjala e fundit? A duhet të zhduket shpresa? A është humbja përfundimtare? Jo!”

Fjalimet e Zelenskit, të mbajtura në lodhje beteje, më shumë se përputhen me këto emocionalisht dhe si përgjigje për momentin. Çojini këto fjalë Kongresit: “Tani, unë jam pothuajse 45 vjeç; sot, mosha ime pushoi kur zemrat e më shumë se 100 fëmijëve pushuan së rrahuri. Nuk shoh asnjë kuptim në jetë nëse nuk mund ta ndalojë vdekjen.”

Nuk mund të bësh një fjalim vërtet të mrekullueshëm për një temë banale në një moment pa rëndësi. Por as nuk mund të bëni një fjalim të shkëlqyeshëm nëse fjalët janë boshe. Sepse, së dyti, një fjalim i shkëlqyer ka të bëjë me idenë në thelbin e saj.

Fjalimi inaugurues i Presidentit Kennedy është i famshëm për frazat e tij të shkëlqyera (“le të mos negociojmë kurrë nga frika, por le të mos kemi kurrë frikë të negociojmë”), por fuqia e tij qëndron në thirrjen e tij për një brez të ri për të mbrojtur demokracinë dhe lirinë gjatë Luftës së Ftohtë ( “Mos pyesni se çfarë mund të bëjë vendi juaj për ju, pyesni se çfarë mund të bëni ju për vendin tuaj”).

Në mënyrë të ngjashme, fjalimet e Churchillit, një shembull tjetër i një njeriu që takonte një moment, nuk ishin thjesht retorikë mbresëlënëse. Ai po përpiqej të bindte kolegët e tij parlamentar që të mos padisnin për paqe.

Të gjithë kishin një apel për më shumë veprime dhe fjalimi i tij në Bundestag ishte pothuajse akuzues, me sugjerimin e tij që Gjermania ishte e fiksuar pas “ekonomisë, ekonomisë, ekonomisë”.

Dhe së fundi, një fjalim i shkëlqyer duhet të rezonojë me audiencën e tij. Ashtu si Robert F Kennedy preku audiencën e tij pas vdekjes së Martin Luther King, dhe vetë Mbreti bëri në shkallët e Memorialit të Lincoln, kështu Zelensky gjeti fjalë në transportin ajror të Berlinit për gjermanët , rezonanca të Churchill për parlamentin britanik , biseda për Mount Rushmore për Kongresin Amerikan .

Dhe, si dikush që ka kaluar shpesh një javë të plotë i mbyllur në një dhomë duke mos bërë gjë tjetër veçse duke punuar në një fjalim krejtësisht standard dhe të parëndësishëm për një udhëheqës partie, mund të mahnitet vetëm nga një seri kaq e jashtëzakonshme fjalimesh të përgatitura nën zjarr. (BalkanWeb)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

lypsar shkup

Nga papunësia, fëmijët i detyrojnë të kërkojnë lëmoshë – Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve në Rrugë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Bilall Kasami

Zyrtarisht nisën punimet për ndërtimin e stadiumit të Tetovës, Kasami e bëri përhajr me bulzoder (FOTO)

bujar osmani arben taravari

Ndikimi rus në Maqedoni përmes “Ballkanit të Hapur”/Taravari kundër, Osmani pro

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

bujar osmani haki aziri monstra

12 vjet nga rasti “Monstra”, VLEN: Bujar Osmani si kishte mashtruar me rastin e Haki Azirit të kidnapuar nga shërbimi sekret

INFO

NA NDIQ