Angellov: Xhamitë të ndërtuara në mënyrë strategjike në vende të dukshme na mirëpresin në hyrje të Shkupit, ndërsa atyre u pengon kryqi në Kodrën e Diellit

Picture of ina-online
ina-online

22/11/2023

“Përmendorja e UÇK-së në Çair dhe xhamitë, të ndërtuara strategjikisht në vende të dukshme, na mirëpresin kur hyjmë në Shkup nga çdo anë, dhe kjo nuk e shqetëson askënd, por i shqetëson kryqi i ndërtuar në pronën kishtare të Popova Shapkës”, theksoi kryetari i partisë në pushtet “Dinjiteti”, Stojançe Angellov për TV24.

Ish-gjenerali i policisë maqedonase gjatë konfliktit të 2001 thotë se heqja e kryqit do të shkaktonte tensione të mëdha në vend.

“Unë reagova se pse u ndërtua kryqi në tokën e kishës. Ne në Kodrën e Diellit (Popova Shapka) kemi një xhami ilegale katër kate mbi tokë. Xhamitë dominuese, të ndërtuara në mënyrë strategjike në vende të dukshme na mirëpresin kur hyjmë në Shkup nga çdo anë. Dhe ne e pranojmë pa problem. Herët në mëngjes qytetarët e Shkupit dhe komunave të tjera zgjohen nga altoparlantët e xhamive. E kuptoj nevojën për të praktikuar ritet fetare, por a duhen lëshuar ato me kaq zë? Po qytetarët e krishterë? Dhe në gjithë këtë situatë problem ishte kryqi i vendosur në oborrin e kishës së Popova Shapkës”, theksoi Angellov.

Angelov ditë më parë përmes një postimi në facebook kishte shkruar se ai personalisht dhe disa shokë të tij të periudhës së vitit 2001 do të shkojnë për të mbrojtur kryqin.(INA)

TË FUNDIT
7 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
1 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
1 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
1 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
2 orë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

ME TE LEXUARA

2 ditë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
13 orë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024
1 ditë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
8 orë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
1 ditë
Sot Ixheti nesër Artani, ndryshe s'ka kuptim as ndryshimi
2 orë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 ditë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
13 orë
Protestë e të punësuarve të Postës
1 ditë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

INFO

NA NDIQ