Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%

Picture of INA
INA

27/05/2024

Guvernatorja e Bankës Kombëtare, Anita Angellovska-Bezhoska, mori pjesë në konferencën e titulluar “Stabiliteti makroekonomik i ekonomive të vogla dhe të hapura – sfidat dhe mësimet”, e cila u zhvillua me ftesë të Bankës Qendrore të Islandës. Ngjarja, e mbajtur në Rejkjavik, Islandë, shërbeu si një platformë për ndarjen e njohurive dhe përvojave në menaxhimin e stabilitetit të kursit të këmbimit.

Angellovska-Bezhoska theksoi rolin e politikës së kursit fiks të këmbimit që Maqedonia e Veriut ka ndjekur që nga fillimi i tranzicionit ekonomik. Ky model është ruajtur si përgjigje ndaj sfidave të hiperinflacionit dhe ka rezultuar në një stabilitet të konsiderueshëm financiar pavarësisht lëkundjeve të mëdha ekonomike. Sipas saj, politika është veçanërisht e përshtatshme për karakteristikat e hapura të ekonomisë maqedonase, ku ekziston një varësi e madhe ndaj eksporteve dhe importeve dhe një euroizim i lartë i sistemit bankar.

Duke iu referuar krizës së fundit globale dhe sfidave që ka sjellë, Angellovska-Bezhoska bëri të ditur se gjatë pandemisë dhe periudhave të tjera të pasigurisë, banka qendrore ka arritur të ruajë stabilitetin e kursit të këmbimit përmes ndërhyrjeve të konsiderueshme në tregun valutor, të mundësuara nga rezervat e mëdha valutore që ishin akumuluar para krizës. Ajo shtoi se mbështetja nga institucionet financiare ndërkombëtare gjatë krizës ka qenë gjithashtu vendimtare.

Në fund të fjalës së saj, Guvernatorja theksoi se, pavarësisht sfidave të shumta, qëndrueshmëria e kursit të këmbimit është ruajtur dhe sot niveli i rezervave valutore është rreth 40% më i lartë krahasuar me periudhën para krizës.

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

ME TE LEXUARA

16 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
13 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
16 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
12 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
15 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
1 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

INFO

NA NDIQ