Angelov: Ka raste kur pyjet digjen qëllimisht, që të bie çmimi i drurit

INA
INA

15 Gusht, 2023

Drejtori i Qendrës për Menaxhim me Kriza (QMK) Stojançe Angellov, ka folur për situatën me zjarret në vend. Në Click Plus ai tha se ka raste kur pyjet digjen qëllimisht, që më vonë të bie çmimi i druve.

“Fatkeqësisht njeriu është i tillë. Ka edhe zjarre të shkaktuara nga instalimet elektrike. Fermerët djegin mbetjet e grurit dhe ajo përhapet shpejt. Prandaj apeloj që të mos digjet, është e ndaluar. Për më tepër, mjetet ndezëse, të tilla si saldimi, mund të ndezin barin dhe më pas të përhapen sepse bari është i nxehtë dhe i thatë”.

“Shoferët hedhin bishta cigaresh dhe bari i shpejtë po digjet përgjatë autostradës. Edhe pyjet digjen me qëllim që druri të jetë më i lirë. Prandaj po punojmë me shtetin për ta kapërcyer këtë problem. Hajdutët djegin pyllin për ta blerë më lirë drurin”, tha Angelov.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

festime-flamuri-kosoves

Presioni i ndërkombëtarëve për themelimin e Asociacionit/ Analistët thonë se insistimi do të vazhdojë deri në themelimin e tij

mickoski

Mickoski i bindur se asnjëri nga 44 deputetët e VMRO-së nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Pa Ligj për konfiskim të pasurisë në procedurë civile, nuk mund të kemi luftë kundër korrupsionit dhe krimit

escobar-eskobar

Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

arber ademi

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së

ajri-i-ndotur

“Guardian”: Maqedonia dhe Serbia kanë ajrin më të ndotur në Evropë

INFO

NA NDIQ