Angelov: Më 2001 fituan ”Branitellat” – humbën politikanët!

Picture of ina-online
ina-online

13/08/2023

Lufta e vitit 2001 kishte njw fund jo të natyrshëm. Më 13 gusht 2001, me presion të fuqishëm ndërkombëtar u nënshkrua Marrëveshja paqësore e Ohrit.

Ne, pjesëtarët e forcave maqedonase të sigurisë fituam – humbën politikanët, percjell KlanM postimin nw rrjetet sociale, tw Stojançe Angelovit, Kryetari i partisë “Dinjiteti”, parti kjo që mbledh “branitellat” maqedonas të vitit 2001.

“Sado që neve maqedonasve kjo nuk na pëlqeu, në fund doli se kjo ishte më mirë, për shkak se, në të kundërtën gjakderdhja dhe marrëzia ndëretnike do të merrte përmasa të papara, karakteristike për luftat e Ballkanit dhe do të ishte shumë vështirë që Maqedonasit dhe Shqiptarët të jetojnë në shtet të përbashkët funksional” – tha Stojançe Angellov.

Por, sic njofton KlanM, Angelovi tërheq vëmendjen se edhe sot e kësaj dite ekzistojnë zëra shoviniste dhe separatist, duke drejtuar gishtin tek disa subjekte të vogla politike shqiptare.

“Kjo nuk do të thotë se sot 22 vite më vonë, kur procesi i pajtimit ndëretnik është në fazë prosperuese, duhet të lejojmë që disa subjekte të vogla nga blloku politik shqiptar vazhdimisht të na hipin mbi kokë për të fituar një votë më tepër tek pjesa shoviniste dhe separatist e trupit votues shqiptar, që për hirë të vërtetës, sot është minore por shëumë i zëshëm” – deklaroi Angellov.

Stojançe Angelov, sic njofton KlanM, thotë se Maqedonia është vendi I përbashkët I të gjithëve që jetojnë në këtë shtet dhe se bashkërisht duhet që të mos lejohet keqpërdorimi i raporteve ndëretnike për qëllime ditore politike. /KlanMacedonia

TË FUNDIT
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ