Anglezët të shqetësuar nga Arabia Saudite, kërkojnë ndërhyrjen e FIFA-s

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Arabia Saudite ka shpenzuar rreth 400 milionë euro deri në këtë pikë të merkatos për të blerë nga Europa disa prej futbollistëve më të njohur dhe për më tepër, nuk ka ndërmend të ndalet.

Paratë e shumta të klubeve arabe kanë shqetësuar Europën dhe sidomos skuadrat angleze, që ishin mësuar të dominonin në tregun e futbollistëve, por tani duhet të pranojnë se ka shoqëri të tjera edhe më të fuqishme.

E si të mos mjaftojnë paratë e shumta, ajo që shqetëson më shumë klubet angleze, është fakti që merkatoja në Arabinë Saudite mbyllet më 20 shtator, thuajse tre javë pas mbylljes së saj në Europë, e planifikuar për më 1 shtator.

Klubet angleze i druhen faktit që lojtarë të caktuar mund të kërkojnë largimin në fillim të shtatorit dhe të dëmtojnë organikën e skuadrave përkatëse, ndaj edhe kanë përgatitur një letër të cilën pritet ta dërgojnë në FIFA.

Ata do të kërkojnë ndërhyrjen e qeverisë Botërore të Futbollit për të detyruar edhe Arabinë Saudite të mbyllë merkaton më 1 shtator, në mënyrë që më pas vëmendja të përqendrohet vetëm në fushën e blertë.

Gjithsesi duket gati-gati e pamundur që rregullat të ndryshohen rrugës, ndaj ndërhyrja e FIFA-s mund të shërbejë më shumë për të rregulluar afatet e merkatos për verën e ardhshme.

TË FUNDIT
18 minuta
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
27 minuta
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
1 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
1 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
2 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

8 orë
Zvicra mposhti hungarezët, Shaqiri rezervist
27 minuta
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
7 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
18 minuta
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
1 ditë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
15 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
5 orë
“Në shtëpi fiton gruaja... por sot fiton Italia”, çifti italo-shqiptar 'përplasen' për ndeshjen

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ