Anglia mund Italinë dhe shkon në Euro 2024

INA
INA

18/10/2023

Anglia rezulton shumë e fortë për Italinë dhe arrin ta mund në Wembley ne shifrat 3-1. Edhe pse u krijua iluzioni që “Axurrët” mund të bënin diçka, ose të paktën të mos dilnin pa pikë nga ky takim gjithçka u shua shpejt.

Skamaka ishte autori i golit të parë dhe të vetëm për skuadrën e Spaletit duke krijuar idenë se nuk do të ishte e thjeshtë për Anglinë kjo ndeshje.

Megjithatë Brenda 45 minutave të para një penallti e fituar nga Belingam u shndërruar në gol nga Herry Kane i cili çoi shifrat në 1-1.

Me këtë barazim u mbyll pjesa e parë ndërkohpë në të dytën është skuadra e Southgate që kalon në avantazh në minutën e 57-të me sulmuesn e United, Rashford, 2-1.

E hedhur e tëra në sulm për të shpëtuar humbjen skuadra e Italisë pëpson edhe golin e tretë në minutën e 77-të me autor sërish Herry Kane, goli i tij i 30 në 32 ndeshje me përfaqësuesen.

Pas ndeshjeve të 6-ta Anglia kualifikohet pë rnë finalet e Europianit Gjermani 2024, pasi është në krye të grupit me 16 pikë e ndjekur nga Ukraina me 13 e cila ka një ndeshje më tepër, dnërkohë që Italia zbret e treta e 10 pikë po me 6 ndeshje një më pak se Ukraina, skuadër me të cilën do të ndajë me sa duket kualifikimin në përballjen e tyre që do të jetë ndeshja e fundit në grup.

https://www.cdnimpuls.com/video/652eeb496d881.mp4?_=5
https://www.cdnimpuls.com/video/652eec7a75ea6.mp4?_=6

https://www.cdnimpuls.com/video/652eeb49d310e.mp4?_=7

https://www.cdnimpuls.com/video/652ef0d8b5daf.mp4?_=8

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Fulham futet në garë për Armando Brojën, por te Chelsea janë të vendosur ta mbajnë shqiptarin

xavi

Xavi i lumtur me kualifikimin e Barcelonës në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve

erzen zyberaj

“Dua të garoj për Shqipërinë, i pakënaqur nga Kosova”-sportisti që vrapoi 28 orë

Sylvinjo silvinjo

“Në Moldavi shpërtheva”, Sylvinho: Dua të dërgoj Shqipërinë në Botëror, më uroi dhe Mançini

haland

Haland s’ka të ndalur, vendos tjetër rekord në Ligën e Kampionëve

Bundesliga

Zi në futbollin gjerman/ Vdiq në moshën 26-vjeçare lojtari që konsiderohej si një talent i madh

manchester united

Ndeshjet e sotme në Champions League/ Manchester United luan shansin e fundit për kualifikim

milan

I fundit në grup, skenari i vetëm i Milanit për t’u kualifikuar

dortmund

Dortmundi siguron kualifikimin, Milani në “dorë” të fatit

INFO

NA NDIQ