Anija ruse futet në zonën ekskluzive ekonomike të SHBA-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Një anije që besohet të jetë e inteligjencës ruse është futur në zonën ekskluzive ekonomike të Amerikës. Roja Bregdetare e SHBA-së njoftoi se anija po gjurmohet dhe monitorohet në brigjet e Havait, ndërsa agjenci të shumta po diskutojnë strategjitë për të ruajtur paqen detare, sipas mediave të huaja.

“Javët e fundit, Roja Bregdetare e SHBA ka vazhduar të monitorojë një anije ruse, që besohet të jetë një anije e inteligjencës, në brigjet e Ishujve Havai”, tha Roja Bregdetare në një njoftim për shtyp, raporton NYPOST.

“Si pjesë e operacioneve tona të përditshme, ne gjurmojmë të gjitha anijet në zonën e Paqësorit përmes mjeteve sipërfaqësore dhe ajrore dhe aftësive të agjencive të përbashkëta”, theksoi komandanti Dave Milne.

Zona në brigjet e Havait, e njohur si zona ekskluzive ekonomike e SHBA-së, është e hapur për kalimin e anijeve ndërkombëtare, ndërsa disa anije ushtarake të huaja qëndrojnë jashtë bregut.

Prania ruse në brigjet e Amerikës së Veriut nuk është e pazakontë, pasi disa anije janë parë gjatë viteve të fundit, përfshirë një anije detare ruse pranë Alaskës shtatorin e kaluar. Një muaj më parë, NORAD zbuloi avionë rusë vëzhgimi që fluturonin në zonën e mbrojtjes së Alaskës.

Marsin e kaluar, presidenti Biden ndaloi anijet me flamur rus të hyjnë në çdo port amerikan pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia./abcnews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

CNN: Izraeli e sulmon Iranin

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

INFO

NA NDIQ