Ankesat partiake në KSHZ – Tentativa për të siguruar Badenterin?!

Picture of INA
INA

12/05/2024

Partitë politike kanë parashtruar 27 ankesa për zgjedhjet parlamentare të 8 majit. Vazhdon afati prej 72 orëve ku KSHZ-ja duhet të vendos lidhur me ankesat.

Më së shumti ankesa ka dorëzuar koalicioni VLEN – 10, VMRO – DPMNE – 8, LSDM-ja – 5 dhe “Levica” – 4 ankesa.

“Ankesat e VLEN-it të gjithë janë në NJZ.6, në vendvotime në Tetovë, Gostivar, Zhelinë, Bogovinë dhe Vrapçisht. Ankesat e VMRO-DPMNE-së janë në vendvotime në Ohër, Demir Hisar, Krushevë, Kërçovë, Strugë, Manastir, Dolnen dhe Resnjë. Të LSDM-së në njësinë zgjedhore 5, derisa ankesat e “Levicës” në Çair, Strugë dhe Gazibabë”, tna KSHZ.

Fronti Evropian doli me akuza se ankesat partiake në KSHZ për parregullsi zgjedhore në Njësinë e 5-të dhe 6-të zgjedhore janë përpjekje për inxhinjering zgjedhor.

Qëllimi, sipas tyre, është që Frontit Evropian t`i merren dy mandate.

Zëdhënësi I BDI-së, Arbër Ademi këtë e ilustroi me disa venvotime.

“Kundërshtimet janë kryesisht në vendvotimet ku parashtruesi, ai që ankohet, ka më tepër vota. Prej në Aeroplan shihet tendenca për ta devijaur vullnetin e popullit. P.sh në Komunën e Zhelinës në vendvotimin 2101 rezultati është sin ë vijim – për VLEN – 332 për Frontin Evropian – 134. Ky vendvotim është në fshatin nga ku vjen lideri I Lëvizjes Besa, Billall Kasami dhe vetë Lëvizja Besa e konteston rezultatin që I favorizon ata. Shembulli I dytë. Në njësinë zgjedhore numër 5 konstestohen vendvotimet ku nuk ka vota Fronti Evropian”, tha Ademi.

BDI-ja thotë se lufta dhe plani i koalicionit VLEN i koordinuar me VMRO-DPMNE-në ka parapavijë tjetër.

Me humbjen eventuale të Frontit Evropian të dy deputetëve – njëri në Zonën 5 zgjedhore dhe tjetri në Zonën 6 zgjedhore, qeveria do të sigurojë edhe mekanizmin e Badenterit

Aktualisht, VMRO i ka 2 deputetë me Badenter, 2 janë të Levicës, 1 e ka LSDM dhe 13 VLEN që bëjnë 18 deputetë. Fronti Evropian i ka 19 me Badenter.

Deri të hënën, KSHZ-ja duhet të vendos nëse do t`i rfuzojë ose t`i pranojë ankesat partiake.

Në rast se rezultati nga vendvotimet që janë pjesë e ankesave mund të ndikojë në rezultatin e përgjithshëm, KSHZ-ja mund të kërkojë rivotime./tvklan.mk/

TË FUNDIT
39 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
45 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
54 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
3 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

20 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
5 orë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
19 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
4 orë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
18 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ