Anketa e IPIS: Ja kush fiton zgjedhjet në Maqedoni dhe nga sa deputetë? (TABELA)

ina-online
ina-online

20/02/2024

Sondazhi i sublimuar i IPIS-it për të 6 njësitë zgjedhore është publikuar në emisionin e sotëm Objektivi i MRT-së.

Në pyetjen “Për cilën parti do të votoni në zgjedhjet e ardhshme?” në nivel të gjithë Maqedonisë së Veriut, rezultatet janë 21.8% për VMRO-DPMNE, 11.7% për LSDM-në, 6.2% për BDI-në, 4.6% për Lidhjen Evropiane për Ndryshim (LEN), 3.2% për Të majtën, 2.7% për lëvizjen ZNAM, 2.2% për Aleancën për Shqiptarët.

Ndërsa, 18.2% nuk ​​do të votonin për asnjë parti, 16.6% nuk ​​do të përgjigjen, 1.3% për një parti tjetër, dhe 11.4% nuk ​​e dinin ose nuk kishin përgjigje.

Në bazë të këtyre rezultateve dhe rezultateve sipas zonave zgjedhore të shpallura në të kaluarën, është bërë një simulim i mandateve të fituara në Parlament sipas modelit të Dontit.

Sipas këtij simulimi, në Parlament pas zgjedhjeve VMRO-DPMNE do ta kishte grupin më të madh parlamentar me 52 deri në 54 deputetë, pastaj LSDM me 26 deri në 30 deputetë, BDI me 14 deri në 15 deputetë, LEN me 10-12 deputetë, ASH me 3, e Majta me 5 me 6 dhe Lëvizja ZNAM me 4 me 6 deputetë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall-Kasami-1

“Në versionin më të keq, VMRO merr 40 deputetë” – Kasami: VLEN nuk bëhet pjesë e Qeverisë pa ndryshimet kushtetuese

Menduh Thaci

Thaҫi: Kurti nuk ka takat t’i ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut (VIDEO)

Bilall-Kasami-1

“Taravari e ka gjithë koaliconin VLEN pas vetes” – Kasami: BDI në dilemë të qëndrojë ose jo mbrapa Bujarit

azilkerkues-1

Të rinjtë të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

flamuri izraelit qeveria

Vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli

bilall kasami

Kasami nga Zhelina: Premtojmë autonomi të plotë për komunat shqiptare

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i “Open Ballkanit” dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

arben taravari

Taravari, Osmanit: Mos u bën haxhi pishman për “Ballkanin e Hapur”

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

INFO

NA NDIQ