Anketa e IPRG: Ja si është rejtingu i partive politike (TABELA)

ina-online
ina-online

12/11/2023

Instituti për Hulumtimin e Politikave dhe Qeverisjes së Mirë (IPRG) në Shkup sot ka publikuar një anketë lidhur me rejtingun e partive dhe liderëve politik në Maqedoninë e Veriut. 

Anketa është realizuar në periudhën prej 5 deri më 9 nëntor 2023 ka realizuar sondazh telefonik (anketë)  me 1050 anketues, në mostër përfaqësuese në nivel të Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke marrë parasysh specifikat demografike të popullsisë, si përkatësia etnike, gjinia, vendbanimi dhe njësitë zgjedhore.

Hulumtimi është realizuar për nevojat e IPDV me qëllim që të analizohet rejtingu i partive dhe politikanëve. Kjo anketë është realizuar me mjetet financiare të Institutit.

Për cilën parti do të votonit nëse javën e ardhshme do të kishte zgjedhje parlamentare?

 %
LSDM12,6
VMRO-DPMNE19,5
BDI5,3
Aleanca për Shqiptarët4,5
BESA2,4
Lëvizja Demokratike1,8
E Majta3.2
Alternativa0,9
Parti tjetër4,5
Nuk e di/Nuk ka përgjigje4.5
Asnjërën29,4
Nuk dëshiron të tregojë11,4
Gjithsej  100%

  Cilit politikan i besoni më shumë?

 %
Dimitar Kovaçevski9.1
Hristian Mickovski16.9
Stevo Pendarovski6.1
Zoran Zaev1.5
Ali Ahmeti5.1
Arben Taravari4.8
Billal Kasami1.9
Izet Mexhiti2.1
Dimitar Apasiev4.2
Tjetër4.5
Nuk e di3.3
Asnjërit  40.5
Gjithsej 100%

Hulumtimi është realizuar për nevojat e IPDV me qëllim që të analizohet rejtingu i partive dhe politikanëve. Kjo anketë është realizuar me mjetet financiare të Institutit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ