Anketë nga NDI: Ja kush i fiton zgjedhjet nëse mbahen nesër

INA
INA

6 Qershor, 2023

Sipas një ankete të Institutit Amerikan NDI, VMRO-DPMNE do ti fitoj zgjedhjet e ardhshme, ndërsa LSDM radhitet e dyta.

Tek kampi shqiptar kryesoj BDI, më pas radhitet Lëvizja BESA, ndërsa e treta është ASH.

Nëse nesër do të mbaheshin zgjedhje parlamentare:

21,5% të anketuarve janë deklaruar se do të votonin për VMRO-DPMNE-në,

13,9% për LSDM-në,

6,2% për BDI-në,

3,6% për Lëvizjen Besa,

3,4% për Aleancën për Shqiptarët,

2,9% për Levicën,

1,7% për Maksim Dimitrievskin

Këto qëndrime janë dhënë nga 1.0003 qytetarë të anketuar mbi 18-vjeç. Hulumtimi u realizua nga 13-24 prill i vitit 2023, nga Tim Institut dhe u financua nga Fondi nacional për demokraci NED. Margjina e gabimit është +/-3.09%

16,7% e qytetarëve kanë deklaruar se nuk do të dalin fare të votojnë. 8,5% të tjerë nuk kanë dhënë përgjigje, ndërkaq 18,3% kanë thënë se “ende nuk kanë vendosur se për kë do të votojnë”.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora-rryma-evn-struja

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti çmimi mesatar i rrymës për amvisëritë 6,737 denarë për një kilovat orë

LSDM

LSDM: Mickoski është anti-BE, ndërsa VMRO-ja është anti-perëndimore

Screenshot-4-2-696x414

Dogana e Maqedonisë konfiskoi disa motoçikleta dhe disa pajisje për automjete

daniel server

Daniel Serwer përmend skenarët e rrezikshëm të Serbisë dhe Rusisë

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

Onkologija Onkologjia shkup

Protestat vazhdojnë, drejtësi për viktimat e Onkologjisë

albin kurti

Kurti: Sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh plan për aneksimin e veriut

MPB-policia-maqedonise

Të punësuarit në MPB sot marrin rrogat më të larta për 10%

moti sot

Moti në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ