Anketat – mjet për manipulim apo për kalkulime partiake?

INA
INA

14/11/2023

Zgjedhjet po afrojnë, do të ketë një periudhë konfuzioni politik, që disa e karakterizojnë si teatër politik. Edhe pse ende nuk dihet data se kur do të mbahet cikli zgjedhor në Maqedoni, sërish, si gjithmonë, sondazhet janë përditësuar për vlerësimet e partive politike dhe liderëve të tyre – kush është më i mirë, kush do të fitojë, për kë do të votojnë qytetarët?

Fundjavën e kaluar u publikua një sondazh me rezultate, përmes të cilit edhe një herë, si shumë herë më parë, njoftohet elektorati se kush do të jetë fituesi i zgjedhjeve të ardhshme.

Mirëpo, shpesh dilema mes ekspertëve është nëse është në pikëpyetje besueshmëria e këtyre sondazheve të publikuara, sepse përqindja më e madhe e qytetarëve janë të pavendosur, por edhe nëse këto matje të opinionit publik tek qytetarët përdoren shpesh si mjet për manipulim apo kalkulime nga ana e partive?

Politologu Sefer Selimi tregon për “Sloboden Peçat” se opinioni bombardohet pothuajse çdo ditë me rezultatet e sondazheve të opinionit publik për çështje të ndryshme, por edhe për besimin tek politikanët dhe partitë politike. Sipas tij, është shembull i zakonshëm kur rezultatet e atyre anketave, në lidhje me pyetje të caktuara, japin rezultate krejtësisht të ndryshme nga gjendja aktuale në terren, prandaj, siç thotë ai, rezultatet e këtyre anketave duhet të merren me rezervë.

– Nuk është sekret që të gjitha partitë politike kanë sondazhet e tyre të brendshme që janë më të sakta dhe japin një pasqyrë më të qartë të vlerësimeve të tyre. Këto sondazhe, të cilat ndahen në opinion, shpesh mund të keqpërdoren nga aktorët politikë për të mobilizuar elektoratin dhe për të krijuar një atmosferë në të cilën ata mund të paraqiten si fitues në zgjedhjet që mund të zhvillohen në të ardhmen e afërt. Prandaj, këto sondazhe të opinionit publik duhet të merren me rezervë, nëse nuk bëhen nga institutet përkatëse si IRI – Instituti që monitoron vazhdimisht disponimin e qytetarëve për çështje të ndryshme – vlerëson Selimi, përcjell PRESSonline.al

Nga ana tjetër, diplomati Risto Nikovski thekson se në vend anketat më së shumti bëhen me porosi dhe nuk janë të rralla rastet kur ato janë pak edhe të manipuluara.

– Sondazhet tek ne janë të formave, arsyeve dhe qëllimeve të ndryshme. Në shumicën e rasteve, ato bëhen me porosi dhe nuk është e pazakontë që ato të manipulohen paksa. Ndaj jo rastësisht në të kaluarën ka pasur edhe dështime të mëdha të disa shtëpive që merren me këtë. Për ngushëllim, ka edhe dështime të mëdha në botë. Megjithatë, në një bazë të përgjithshme, sondazhet tregojnë se kush është kush në jetën publike dhe politike dhe parashikojnë rezultatet në një masë të mirë. Në rastin konkret, në vendin tonë, sondazhet aktuale përkojnë në avantazh serioz të opozitës dhe kjo duhet të jetë një tablo realiste. Megjithatë, numri i madh i të pavendosurve apo atyre që nuk do të votojnë vërtetojnë se ka ende pasiguri të madhe. Zgjedhjet tona po afrohen dhe fakti është se viti i ardhshëm do të jetë kritik për Maqedoninë, gjë që mund të ndikojë drejtpërdrejt në zgjedhje. Kushtet në vend janë të këqija, populli është i ngopur me shumë politika të gabuara dhe kjo sigurisht që do të ndikojë në rezultatet përfundimtare vitin e ardhshëm – vlerëson Nikovski, përcjell PRESSonline.al

Ndryshe, sondazhi i fundit për vlerësimin e partive politike dhe politikanëve është publikuar dje nga Instituti për hulumtime të politikave dhe qeverisje të mirë – Shkup (IHPQM). Rezultatet tregojnë se VMRO-DPMNE kryeson ndaj LSDM-në me 19,5 për qind mbështetje në krahasim me 12,6 për qind të partisë në pushtet.

Është interesante se edhe në këtë anketë shumica e të anketuarve, gjegjësisht 29.4 për qind janë përgjigjur se nuk do të votonin për asnjë parti nëse do të kishte zgjedhje parlamentare javën e ardhshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

vmro

VMRO: Me Talatin kryeministër, bëhet “BDI-zimi” i Maqedonisë

Krenar Lloga

Lloga: Presim që Palevski të ekstradohet sa më shpejtë! 

INFO

NA NDIQ