Ansu Fati kthehet në skuadrën e Barcelonës pas një kohe të gjatë nga lëndimi

Sulmuesi 18-vjeçar, i cili është lënë jashtë lëndimit që nga nëntori 2020, është në garë për t’u përballur sot me Levanten.

Ansu Fati, i cili ka qenë jashtë fushave që nga fundi i vitit të kaluar, është përfshirë në skuadrën e Barcelonës për takimin e tyre në La Ligas me Levante të dielën.

Dalja e tij e fundit për Barçën erdhi kundër Real Betis më 7 nëntor 2020, me një sërë problemesh në gju që e mbajtën atë jashtë detyrës në klub dhe Kampionatit Evropian me Spanjën.

Duke shpallur listën e lojtarëve të përfshirë për t’u përballur me Levanten, Barcelona ka thënë në faqen zyrtare të klubit për kthimin e Fatit: “Ansu Fati ka qenë jashtë fushave që nga loja me Betisin më 7 nëntor 2020. Janë bërë dhjetë muaj, ose 322 ditë, që kur ishte përfshirë për herë të fundit në skuadër.

“Kthimi i tij është një nxitje e madhe për ekipin. Që kur bëri debutimin e tij në 2019-20, ai ka shënuar 13 gola dhe ka dhënë tre asistime, duke mposhtur një numër rekordesh të moshës dhe duke vendosur shpejt emrin e tij si një nga perspektivat më të ndritura në futbollin botëror”, thuhet në faqen e Barcelonë.

Ronald Koeman është i kënaqur që e ka Fatin e rikthyer tani në skuadër dhe ka theksuar se ai e do të bëjë mjaft mirë me minutat e ardhshme.

“Ka një rrugë të gjatë për të bërë para se ai të kthehet atje ku ishte.

“Ai nuk do të shërohet në dy ndeshje ose në dy javë. Ne duhet të jemi të vëmendshëm për ta ndihmuar; gjëja më e rëndësishme është që ai të shërohet. Varet nga gjendja e tij.

“Ne duhet të punojmë me stafin mjekësor. Po flasim për një djalë të ri i cili do të na japë shumë cilësi, por duhet të shkojmë pak nga pak.

“Ai është shumë i rëndësishëm. Para së gjithash për të, ne kemi një plan dhe ne do të ndjekim planin për të shëruar plotësisht Ansu. Ai do të ketë një proces për të fituar minuta.

“Ai është thirrur, por do të luajë një maksimum prej 15 minutash. Gjëja më e rëndësishme është që ai të shërohet mirë, jo shpejt”, ka përfunduar Koeman.

Fati do të ketë nderin që të bartë fanelën me numrin legjendar të cilin e mbante Leo Messi, pasi klubi spanjoll vendosi që ti japë atij numrin 10, duke e konsideruar një pasues potencial të argjentinasit.