Antikorrupsioni do të hapë lëndë për tenderin e MPJ-së të fituar nga kompania “donatore e BDI-së”

ina-online
ina-online

29 Gusht, 2023

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit do të hapë lëndë lidhur me kompaninë “Eurovia”, e cila ka fituar tenderin e Ministrisë së Punëve të Jashtme, me vlerë prej 1.8 milionë eurove, përcjell KlanM.

“Në kolegjiumin e sotëm, KSHPK-ja konstatoi se në rastin konkret ka elemente për veprim kompetent nga ana e komisionit nga aspekti i materialitetit, pasi që përfshin shuma të larta por edhe rreziqe për përkatësi politike”, tha kryetarja e KSHPK-së, Biljana Ivanovska, raportoi sot Telma.

Eurovia fitoi një tender prej 1.5 milion euro pa TVSH për të përshtatur sallën Boris Trajkovski për takimin ministror të OSBE-së në nëntor dhe dhjetor. Por edhe vitin e kaluar ka pasur marrëveshje me shtetin dhe komunat. Sipas të dhënave të publikuar, po atë vit kompania i ka dhuruar 1,8 milionë denarë partisë politike BDI, ndërsa njëri nga pronarët e saj, Elmedin Ademi ka dhuruar 2,5 milionë denarë, përcjell KlanM.

Sipas Ligjit për financimin e partive politike, partitë nuk mund të financohen nga “ndërmarrjet private të cilat në kohën e dhënies së mbështetjes së partisë politike kryejnë shërbime publike për organet shtetërore ose për institucionet publike, ndërmarrje dhe fonde në rrugë kontraktuale”

Nga ana tjetër, kompania “Eurovia” ka mohuar se ka pasur shkelje të ligjit. Në njoftim nuk thuhet se cila “Eurovia” me cilin numër tatimor ka dhuruar, duke qenë se janë disa kompani që përmbajnë emrin “Eurovia” dhe janë të lidhura me grupin me të njëjtin emër. Pronarët janë Elmedin Ademi dhe Eldin Ademi, i cili nga muaji i kaluar është kryetar i degës së BDI-së në Jegunovcë./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

IMG_5599

Gjuhë e urrejtjes nëpër media gjatë informimit për ndryshimet kushtetuese

krenar lloga

Nuk pajtohet me ndryshimet e Kodit Penal/ Lloga tregon përse nuk i nënshkroi ndryshimet ligjore

Krenar lloga

Lloga për Ligjin për amnisti: Pres mbështetje dhe përveç albumit me fotografi nga vizita ime, do të blej edhe pasqyrë, për secilin deputet që të shikohet në pasqyrë para se të votojë për këtë ligj

bekim sali

Bekim Sali shpalos dokumentin ku shihet se deputetët e Alternativës nuk kanë votuar për propozimin për ndryshimet në Kodin Penal!

IMG_5594

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

INFO

NA NDIQ